Dit like på Facebook kan hjælpe svindlere

Populære posts på Facebook kan hjælpe it-svindlere med at stjæle personlige oplysninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

For mange mennesker er det en vane at scrolle gennem sin newsfeed på Facebook og give et like til venners opslag og interessante konkurrencer og begivenheder.

Men selvom det kan virke uskyldigt at give sit like på Facebook, kan det i sidste ende hjælpe it-svindlere med at narre personlige oplysninger fra folk, sprede virus og give falske informationer.

Lykkes svindlerne med et opslag, en konkurrence eller en begivenhed, der har fået meget opmærksomhed i form af likes og shares, kan de gå ind og tilføre virus til opslaget. De kan samtidig tilføje en betalingsside, hvorfra de vil stjæle kreditkortinformationer. Det skriver Independent.
Med omkring halvanden million aktive brugere er Facebook blevet et populært sted for it-fuskere at lave svindelnumre med brugerne.

"Facebook er sjældent blevet brugt til at narre folk til at indtaste deres personlige kortoplysninger, men i dag gør it-svindlerene alt i deres magt for at snyde brugerne", siger it-sikkerhedsekspert Janus R. Nielsen fra it-firmaet www.anytech365.com

Falsk event snyder brugere

I et event oprettet af it-svindlere er tusindvis af engelske brugere, der har tilmeldt sig ”Total Wipeout Tour”, blevet snydt. Eventet er blevet publiceret flere forskellige steder til forskellige byer for at tiltrække brugere, der ville få mulighed for at komme ud og prøve forskellige forhindringsbaner fra det populære BBC tv-show Total Wipeout.

I de forskellige events blev de tilmeldte deltagere opfordret til at indtaste deres personlige oplysninger i et online forum for at kunne deltage.

"Det er meget usædvanligt at blive bedt om at indtaste personlige oplysninger som fødselsdato og mail-adresse i et online forum. Det er derfor en god idé at tænke sig om en ekstra gang, når man bliver bedt om at udfylde følsomme oplysninger på nettet. Vær altid ekstra opmærksom inden du tilmelder dig et event eller en begivenhed, hvis ikke du kender til de personer, der står bag. Tjek om detaljerne og alle oplysningerne du kan finde fremstår reelle eller ej. Hvis det hele virker for godt til at være sandt, så er det ofte sådan det er", siger Janus R. Nielsen.

Efter fup-nummeret er blevet afsløret, er de fleste af event-siderne blevet slettet.

Facebook-brugernes likes er også penge værd i den forstand, at it-svindlerne sælger en side videre når den har opnået omkring de 10.000 likes. Siderne bliver typisk solgt videre til reklamefolk, der gerne vil købe publikummet.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Data Engineer at Metroselskabet

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil