Dit like på Facebook kan hjælpe svindlere

Populære posts på Facebook kan hjælpe it-svindlere med at stjæle personlige oplysninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

For mange mennesker er det en vane at scrolle gennem sin newsfeed på Facebook og give et like til venners opslag og interessante konkurrencer og begivenheder.

Men selvom det kan virke uskyldigt at give sit like på Facebook, kan det i sidste ende hjælpe it-svindlere med at narre personlige oplysninger fra folk, sprede virus og give falske informationer.

Lykkes svindlerne med et opslag, en konkurrence eller en begivenhed, der har fået meget opmærksomhed i form af likes og shares, kan de gå ind og tilføre virus til opslaget. De kan samtidig tilføje en betalingsside, hvorfra de vil stjæle kreditkortinformationer. Det skriver Independent.
Med omkring halvanden million aktive brugere er Facebook blevet et populært sted for it-fuskere at lave svindelnumre med brugerne.

"Facebook er sjældent blevet brugt til at narre folk til at indtaste deres personlige kortoplysninger, men i dag gør it-svindlerene alt i deres magt for at snyde brugerne", siger it-sikkerhedsekspert Janus R. Nielsen fra it-firmaet www.anytech365.com

Falsk event snyder brugere

I et event oprettet af it-svindlere er tusindvis af engelske brugere, der har tilmeldt sig ”Total Wipeout Tour”, blevet snydt. Eventet er blevet publiceret flere forskellige steder til forskellige byer for at tiltrække brugere, der ville få mulighed for at komme ud og prøve forskellige forhindringsbaner fra det populære BBC tv-show Total Wipeout.

I de forskellige events blev de tilmeldte deltagere opfordret til at indtaste deres personlige oplysninger i et online forum for at kunne deltage.

"Det er meget usædvanligt at blive bedt om at indtaste personlige oplysninger som fødselsdato og mail-adresse i et online forum. Det er derfor en god idé at tænke sig om en ekstra gang, når man bliver bedt om at udfylde følsomme oplysninger på nettet. Vær altid ekstra opmærksom inden du tilmelder dig et event eller en begivenhed, hvis ikke du kender til de personer, der står bag. Tjek om detaljerne og alle oplysningerne du kan finde fremstår reelle eller ej. Hvis det hele virker for godt til at være sandt, så er det ofte sådan det er", siger Janus R. Nielsen.

Efter fup-nummeret er blevet afsløret, er de fleste af event-siderne blevet slettet.

Facebook-brugernes likes er også penge værd i den forstand, at it-svindlerne sælger en side videre når den har opnået omkring de 10.000 likes. Siderne bliver typisk solgt videre til reklamefolk, der gerne vil købe publikummet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS