Test: TP-Link RE450

TP-Link RE450 AC1750 range extenderen kan være en løsning på problemer med det trådløse netværk i hjemmet. Har man en trådløs router, hvor dækningen ikke er optimal i hele hjemmet, kan det resultere i lave hastigheder eller ligefrem udfald. Her kan TP-Link RE450 for et relativt lavt beløb optræde som mellemmand, og forudsat forholdene ikke er alt for ugunstige sikre en god trådløs dækning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

RE450 er en dual band 802.11ac repeater med en 1 Gbit/s ethernetport. Den understøtter såvel 2,4 GHz og 5 GHz frekvensbånd med en teoretisk båndbredde på henholdsvis 450 Mbit/s og 1300 Mbit/s, og begge frekvenser kan benyttes samtidigt. Der er dog også en specialindstilling kaldet High Speed mode. Her kan man, via range extenderens webinterface, tvinge range extenderen til at forbinde til routeren via 2,4 GHz frekvensbåndet, hvorimod de trådløse enheder forbindes til 5 GHz frekvensbåndet. Man kan også vende metoden og gøre det omvendt.

Opsætningen af High Speed mode er ikke så besværlig, men måske ikke indlysende, og man kan derfor finde lidt hjælp på TP-Links webside. RE450 er yderst let at opsætte, man behøver ikke bruge brugerinterfacet, selv om det giver adgang til optimering af forbindelser m.m. Placer range extenderen i en stikkontakt nær routeren, foretag en manuel opsætning eller tryk påWPS-knappen på routeren, og efterfølgende på RE-knappen på RE450 for opsætning.

Range extenderen flyttes mod de enheder, der skal kobles på denne. Når ringen om RE-knappen lyser blå, er forbindelsen fin, lyser den rød, skal RE450 flyttes tættere på routeren. Testen har vist, at især dækningen kan forbedres en hel del. Vi har oplevet fine hastigheder på range extenderen, hvor meget der skyldes de tre eksterne antenner vides ikke. 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet