Test: Denon Heos 1

Placeringsvenlig vellyd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med sin gode lydspredning er Heos 1 ekstra velegnet i et stereosæt

Denons Heos-system har vi testet tidligere i mange varianter, og nu kan du også spille stereo med deres højttalere. Tak for det, for denne Heos, som er den mindste i serien, spiller fornuftigt af sin størrelse.

Som udgangspunkt er højttaleren godt bygget. Som vi har konstateret tidligere, hvor vi har prøvet Heos 1 som trådløs monohøjttaler, så imponerer den lille højttaler ved at kunne sprede lyden godt ud i rummet. Den spiller ikke højt og med dunkende bas, men med en velbalanceret lyd, der klæder de fleste musikgenrer.

Skal der spilles stereo, kan du sætte den op til det med Heos’ app – her skal du vælge funktionen for to højttalere og dermed danne et stereopar. Når det er gjort, kan du bytte rundt på venstre og højre kanal, justere om den ene højttaler skal spille højere end den anden og så fremdeles. Det er ganske enkelt og gennemført.

Det unikke ved Heos er, at der er tale om to helt identiske trådløse højttalere – som også hos Yamaha og Sonos. Det er ikke som hos for eksempel System Audio eller Blue Aura, hvor der er tale om ét højttaler sæt, hvor enhederne spiller sammen. Hos Denon kan du spille med en højttaler ad gangen og tilføje flere sæt, som du ønsker. Heos reagerer prompte, når du parrer de to enheder og sammen spiller de bedre i stereo end to i mono. Lyden er mere åben og levende – engagerende om du vil.

Ud over den fine brugervenlighed og den homogene spillestil er det faktummet, at de kan spille højere, end de syner til at kunne, der gør Heos 1 til et godt bekendtskab. Det er bestemt en af vores favoritter lydmæssigt. Til prisen foretrækker vi dog Blue Aura, der leverer bedre lyd til omtrent samme pris.

Denon Heos 1 Den kantede Heos-højttaler er nydeligt bygget. Den blå diode i bunden indikerer, at den er tændt.
Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Haderslev Kaserne

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College