Test: Bose SoundLink Around-Ear

Trådløse hørebøffer er lidt af en velsignelse, når man lytter til musik på farten. Med et sæt hørebøffer som de nye SoundLink On-Ear fra Bose, kan du sådan set helt slippe for at tage mobilen op ad lommen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er den først tilkoblet én gang, bliver den det helt automatisk igen, næste gang du tænder hovedtelefonerne. Ringer telefonen, besvarer du nemt opkaldet med en knap på hørebøfferne.

To enheder kan tilkobles på en gang, så bruger du også en tablet eller bærbar med hovedtelefoner, slipper du for at slå det ene apparat fra for at kunne bruge det andet. Rækkevidden og stabiliteten af forbindelsen er upåklagelig, og hørebøffer klarer 15 timer på en opladning, hvilket er fint uden at imponere. Materialevalget er ikke ligefrem prangende, men hovedtelefonerne er lette og behagelige at bære.

Særligt elektronisk musik gør sig godt i hørebøfferne, som giver en dejlig sprødhed til synthesizere, men lyden er tilpas afbalanceret til at fungere med de fleste typer musik. Tilsluttet trådløst har hørebøfferne dog tendens til en tynd og irriterende øvre mellemtone.

Et problem som plagede mange Bluetooth-hørebøffer i starten, men som egentlig synes at være elimineret hos mange konkurrerende modeller. Med kabel er sagen dog en anden. Her er lydbilledet behageligt og afrundet. Det er da også kun, hvad man bør kunne forvente til prisen. Således er det primært brugervenligheden, der hæver dette headset lidt over gennemsnittet i prisklassen. 

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S