Test: Philips 227E

Billig, men er den pengene værd?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi kan formentlig takke apple, om end modstræbende, for at gøre de brede lag opmærksomme på IPS-skærmteknologi. Som med mange glimrende teknologier har Apple hverken opfundet den eller perfektioneret den. Men ved at putte den i iPhones og iMacs og ved en solid salgsindsats har Apple gjort IPS til noget, mange kender og ønsker sig.

Resultatet er, at der er IPS-skærme i alt lige ned til tilbuds-tablets. Det må være en af grundene til, at skærme som Philips 227E6 overhovedet eksisterer. De store LCD-producenter har reageret på et udbredt krav om billige IPS-skærme. Derfor får vi IPS-skærme som denne til en pris, som tidligere ikke var mulig.

Der vil uundgåeligt være en hage. Når IPS bliver så billig, er det ikke helt den samme IPS, man finder andre steder. Den mest påfaldende svaghed er farvenøjagtighed. Billige IPS-skærme klarer sig med seks bits farvedata pr. kanal modsat de otte bits, der er minimum for dyrere skærme. Hvis man regner efter, bliver det til 262.144 farver for 6-bit og 16,8 millioner for 8-bit. Bevares, 6-bit-skærme kan bruge dithering til at indsnævre gabet en smule, men der er ingen tvivl om, at man mister noget af det, der gør IPS speciel.

Hvad man derimod ikke mister, som denne Philips-skærm viser, er den store fordel, som IPS har i forhold til TN-teknik, når det gælder synsvinkler. Generelt er den en udmærket skærm til prisen. Men farverne imponerer ikke, og det overordnede indtryk råber ikke netop "IPS". Læg hertil foden, der kun kan tilte og det tarvelige kabinet, og man kommer i tvivl om, i hvilken ende af markedet man befinder sig.

Men man får, hvad man betaler for, og til denne pris tror vi ikke, at man bliver skuffet. Det er ikke meget at give for en 22"-skærm med full HD 1080p-support og hæderlig billedkvalitet. Dog ser det ud til, at den nu er blevet svær at købe i Danmark - men tjek på internettet.

Læses lige nu

    Akademikernes A-kasse

    Data Scientist til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland