Test: BenQ RL2755HM

Den er stor. Men er den smuk?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lige lidt over 2000 kroner for en 27"-skærm? Hvor skal vi skrive under? Men tøv en kende. Før vi lader os forføre af det, der ligner et forrygende tilbud, skal vi se på, hvad BenQ RL2755HM har at tilbyde.

Jo tættere, man kommer, desto mere åbenlyst bliver det, at man ikke får ret meget andet end størrelse. BenQ's panel er uundgåeligt en TN-enhed, og den leverer 1920 x 1080 pixel. Det er et problem. Når disse pixel bliver strakt ud over en 27"-skærm, ser de store og klodsede ud.

Det kunne man gætte ud fra specifikationerne. Men man skal se på skærmen for at erkende den skuffende billedkvalitet. Dette er en TN-skærm af den gamle skole. Det betyder triste farver, ringe kontrast og begrænsede synsvinkler. Den imponerer heller ikke ved testbillederne. De hvide og sorte nuancer er i orden og udviser relativt få vidnesbyrd om kompression. Men objekt-renderingen er en katastrofe, og der er meget iøjnefaldende banding. Føj.

Nu vi er ved at dreje kniven rundt i såret, fører det store udvalg af indstillinger på skærmmenuen ikke meget godt med sig. Der er ikke meget, man kan gøre, hvis skærmkvaliteten ikke er god.

Foden, der kun kan tiltes, minder om, at man har sparet for at få prisen ned. Hvis vi taler om en pc-skærm til applikationer eller seriøs produktivitet, vil vi anbefale, at man giver sig til at løbe et andet sted hen. Vi ville heller ikke have travlt med at købe den som en billig filmskærm.

Hvis man imidlertid søger en billig skærm, som man kan spille på, giver den langt mere mening. Bevares, den er ikke den stærkeste og mest mættede skærm, vi har set. Men billedkvaliteten er faktisk ikke grim, og dens inputlatens er lav. Den har også flere gaming-venlige funktioner. De dobbelte HDMI-inputs gør det muligt at koble pc og spilkonsol på samtidig, og det stabile, blålige baggrundslys burde medføre reduceret belastning af øjnene.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job