Test: BenQ RL2755HM

Den er stor. Men er den smuk?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lige lidt over 2000 kroner for en 27"-skærm? Hvor skal vi skrive under? Men tøv en kende. Før vi lader os forføre af det, der ligner et forrygende tilbud, skal vi se på, hvad BenQ RL2755HM har at tilbyde.

Jo tættere, man kommer, desto mere åbenlyst bliver det, at man ikke får ret meget andet end størrelse. BenQ's panel er uundgåeligt en TN-enhed, og den leverer 1920 x 1080 pixel. Det er et problem. Når disse pixel bliver strakt ud over en 27"-skærm, ser de store og klodsede ud.

Det kunne man gætte ud fra specifikationerne. Men man skal se på skærmen for at erkende den skuffende billedkvalitet. Dette er en TN-skærm af den gamle skole. Det betyder triste farver, ringe kontrast og begrænsede synsvinkler. Den imponerer heller ikke ved testbillederne. De hvide og sorte nuancer er i orden og udviser relativt få vidnesbyrd om kompression. Men objekt-renderingen er en katastrofe, og der er meget iøjnefaldende banding. Føj.

Nu vi er ved at dreje kniven rundt i såret, fører det store udvalg af indstillinger på skærmmenuen ikke meget godt med sig. Der er ikke meget, man kan gøre, hvis skærmkvaliteten ikke er god.

Foden, der kun kan tiltes, minder om, at man har sparet for at få prisen ned. Hvis vi taler om en pc-skærm til applikationer eller seriøs produktivitet, vil vi anbefale, at man giver sig til at løbe et andet sted hen. Vi ville heller ikke have travlt med at købe den som en billig filmskærm.

Hvis man imidlertid søger en billig skærm, som man kan spille på, giver den langt mere mening. Bevares, den er ikke den stærkeste og mest mættede skærm, vi har set. Men billedkvaliteten er faktisk ikke grim, og dens inputlatens er lav. Den har også flere gaming-venlige funktioner. De dobbelte HDMI-inputs gør det muligt at koble pc og spilkonsol på samtidig, og det stabile, blålige baggrundslys burde medføre reduceret belastning af øjnene.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job