Test: Netgear AirCard 790

Netgear AirCard 790 er et LTE (4G) kategori 6 hotspot med carrier aggregation, det betyder, at den i teorien – såfremt telemasterne også understøtter dette – under de bedste forudsætninger burde være i stand til at nå maksimale downloadhastigheder på 300 Mbit/s, samt uploadhastigheder på op til 50 Mbit/s.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er der ikke 4G-dækning, går enheden over til 3G-netværk i stedet, og man kan også vælge kun at koble sig på enten 4G- eller 3G-netværk. Carrier aggregation gør enheden i stand til at koble sig på flere forskellige frekvenser samtidigt, når de fysiske omstændigheder tillader det. Netgear AirCard 790 understøtter forbindelser via 2,4 GHz frekvensbåndet samt 5 GHz frekvensbåndet.

Den lille hotspot har en gummilignende beklædning, der ganske enkelt gør den behagelig at håndtere. Den vejer også blot 136 gram, og med dimensionerne 110 mm x 68 mm x 15,44 mm kan den også tages med overalt. Alternativt kan man købe en matchende dock, der forvandler hotspotten til en stationær router med forbedret rækkevidde og LAN-porte. AirCard 790 betjenes via den indbyggede 2,4” LCD-touchskærm, der dels frigiver oplysninger til brugeren og dels gemmer på indstillingsmulighederne.

Skærmen har lysstyrkejustering og gemmer på en brugervenlig menu med små delmenuer, hvor du hurtigt kan få overblik eller ændre indstillinger. Man kan også hente en Netgear AirCard-app til iOS-og Android-enheder, den giver endnu bedre overblik og giver adgang til yderligere indstillinger som forwarding, blokering af mac-adresser, åbning af gæste-adgang med mere. AirCard 790 benytter et micro-simkort, og når enheden er klar, kan man koble op til 15 enheder til hotspotten.

Hastighederne er bestemt heller ikke noget at kimse ad, vi nåede 77 Mbit/s download, samt 36 Mbit/s i uploadhastighed ved en enkelt forbindelse til hotspotten, hvilket var noget bedre, end vi kunne opnå med en spritny smartphone via samme operatør. Batteriet på 2930 mAh timer rækker langt, 11 timer oplyser Netgear, og vi er tilbøjelige til at give dem ret, vi nåede i hvert fald ikke at løbe tør. Eneste lille aber dabei angår prisen, det er en praktisk lille sag med stor brugbarhed, dog lige til den dyre side med den nuværende pris.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S