Test: Netgear AirCard 790

Netgear AirCard 790 er et LTE (4G) kategori 6 hotspot med carrier aggregation, det betyder, at den i teorien – såfremt telemasterne også understøtter dette – under de bedste forudsætninger burde være i stand til at nå maksimale downloadhastigheder på 300 Mbit/s, samt uploadhastigheder på op til 50 Mbit/s.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er der ikke 4G-dækning, går enheden over til 3G-netværk i stedet, og man kan også vælge kun at koble sig på enten 4G- eller 3G-netværk. Carrier aggregation gør enheden i stand til at koble sig på flere forskellige frekvenser samtidigt, når de fysiske omstændigheder tillader det. Netgear AirCard 790 understøtter forbindelser via 2,4 GHz frekvensbåndet samt 5 GHz frekvensbåndet.

Den lille hotspot har en gummilignende beklædning, der ganske enkelt gør den behagelig at håndtere. Den vejer også blot 136 gram, og med dimensionerne 110 mm x 68 mm x 15,44 mm kan den også tages med overalt. Alternativt kan man købe en matchende dock, der forvandler hotspotten til en stationær router med forbedret rækkevidde og LAN-porte. AirCard 790 betjenes via den indbyggede 2,4” LCD-touchskærm, der dels frigiver oplysninger til brugeren og dels gemmer på indstillingsmulighederne.

Skærmen har lysstyrkejustering og gemmer på en brugervenlig menu med små delmenuer, hvor du hurtigt kan få overblik eller ændre indstillinger. Man kan også hente en Netgear AirCard-app til iOS-og Android-enheder, den giver endnu bedre overblik og giver adgang til yderligere indstillinger som forwarding, blokering af mac-adresser, åbning af gæste-adgang med mere. AirCard 790 benytter et micro-simkort, og når enheden er klar, kan man koble op til 15 enheder til hotspotten.

Hastighederne er bestemt heller ikke noget at kimse ad, vi nåede 77 Mbit/s download, samt 36 Mbit/s i uploadhastighed ved en enkelt forbindelse til hotspotten, hvilket var noget bedre, end vi kunne opnå med en spritny smartphone via samme operatør. Batteriet på 2930 mAh timer rækker langt, 11 timer oplyser Netgear, og vi er tilbøjelige til at give dem ret, vi nåede i hvert fald ikke at løbe tør. Eneste lille aber dabei angår prisen, det er en praktisk lille sag med stor brugbarhed, dog lige til den dyre side med den nuværende pris.

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Ledelsesassistent for Digitalisering & IT

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS