Test: Gaming-power i diskrete klæder

Denne bærbare pc er diskret og elegant som en business-pc i den bedre ende, men den har gener som kraftige maskiner dedikeret til gaming.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Bærbare til gaming er blevet populære de seneste år, og typisk for denne type pc’er er voldsomme dimensioner, lysende taster og et vildt, iøjnefaldende design. Med en skærm på 17,3” er denne Acer Aspire V Nitro V17 en maskine, der fylder noget i landskabet, og den kan da også levere lys i tasterne. Men der er tale om blødt, rødt baggrundslys, og alt i alt fremstår Acer-pc’en mere som en meget eksklusiv statement end som et råt muskelbundt.

Med i rygsækken har den imidlertid en performance, der virkelig sparker fra sig. Med en Intel i7-processor fra næstøverste hylde, NVidia GeForce 960M-grafikkort og 8 GB ddr4-hukommelse er der i den grad grobund for en ydelse, der ikke går ned i gear nærmest uanset, hvad du udsætter computeren for. For at holde kølingen i top er der to store, men forholdsvis støjsvage blæsere i bunden af Nitro (og det navn er da også lovende).

Højoktan som drivmiddel
Vi er imponerede over, hvor meget vi kan udsætte denne store Acer for, uden at den bliver forpustet. Men lige så vigtig er den gode lydkvalitet. Det er en computer, der i den grad kan spille højt og magtfuldt. Ikke så højt som eksterne højttalere af god kvalitet, selvfølgelig, men forbavsende dynamisk i forhold til indbyggede højttalere i andre bærbare pc’er. Årsagen er blandt andet, at Acer-maskinen har hele fire højttalere. Vi noterer også en særdeles stabil netværksforbindelse, som skyldes to store indbyggede antenner, der sørger for at holde forbindelsen.

Den indbyggede 128 GB ssd-disk medvirker til hurtig opstart af programmer og system, mens du kan gemme filer på den 1 TB store harddisk, computeren også huser.
Det hele er meget nydeligt leveret i en smagfuld, sort indpakning. Tastaturet har god feedback og touchpad’en reagerer meget præcist. Skærmen har med full HD-opløsning en passende detaljering. Ønsker du at arbejde med meget højopløste billeder eller med video, kan du overveje at købe en dyrere variant af computeren med 4K-skærm.

Vi kan konstatere, at til almindeligt brug er full HD-opløsning rigeligt, og vi glædes over at møde en pc, der på en gang er god til gaming og tunge, ”seriøse” opgaver, og som samtidig har et design, der betyder, at du kan tage den med overalt uden at signalere, at du er vildt optaget af at spille.

Der er få minuspunkter. Batteri-tiden er under 4 timer reelt, og 17,3”-skærmen kunne med fordel have en lidt højere opløsning. Prisen er selvfølgelig også lidt kritisk – lige under 12.000 kroner.

Det er ikke billigt, og der findes hurtige konkurrenter til færre penge. Men få pc’er kombinerer det sjove med det alvorlige på så højt et plan.

Acer Aspire V  Nitro VN7-792G Der er ikke meget, der siger gaming ved første øjekast, men under huden gemmer sig grafikmuskler, der virkelig vil noget!

Godt alternativ: MSI GE72 2QC
Du får samme skærmstørrelse og opløsning og endda en større ssd-disk, hvis du vælger gamingcomputeren MSA GE72 2QC i stedet for den testede Acer. MSI-maskinen er endda lidt kvikkere og billigere. Men den er også meget stor og tung og med et design, som på ingen måde underspiller. Du har den ikke med til et møde i jobsammenhæng. Det går bare ikke! Pris: 10.000 kroner.

DT03_acer02

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect