Test: Pro-Ject Essential II - musikalsk og rolig gengivelse

Velopløst bas kombineres her med en varm gengivelse af stemmer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Pro-Ject er en af de pladespiller-producenter, der har flest modeller at vælge mellem – i alle prisklasser. Essential II er blandt de prisgunstige, og den fremstår derfor enkel, men alligevel ikke billig. Den har ikke helt samme rene look som Argon, men fås til gengæld i mange forskellige farver.

Pladetallerkenen trækkes af en motor, der er helt isoleret fra plinten, hvor pladetallerken og tonearm er monteret. Det betyder, at tallerkenen og dermed pickuppen er godt isoleret fra de vibrationer en motor altid vil give. Samtidig er remmen af en særlig silikonetype, som giver færre vibrationer fra motoren og samtidig har lang levetid (sammenlignet med en i gummi). Det giver pickuppen gode betingelser, og du får et roligt lydbillede. Det er tydeligt, at producentens knowhow fra dyrere konstruktioner kommer til udtryk også i denne prisbillige model.

Opsætningen er enkel, da det blot er at sætte pladetallerknen på centerlejet og justere nåletryk på tonearmen. Det foregår nemt og på helt samme måde som med Argon, der i øvrigt har helt samme tonearm.

Essential II gengiver med en lethed alle oktaver, hvilket gør, at det er en fornøjelse at lytte til den. Sæt David Bowies Black Star-album på, og den dybe bas, der går igen på flere numre, er opløst og detaljeret, som vi ikke er forvænt med i denne prisklasse. Stemmer står med en størrelse, varme og glans, som du sjældent hører det fra digitale afspillere.

Nu vokser træerne ikke ind i himlen, og bliver lyden meget kompleks, kan Pro-Ject-afspilleren lyde lidt klemt, ligesom musikken ikke har den klangfylde, du finder i dyrere pladespillere. Men trods disse indsigelser: en klar anbefaling.

Pro-Ject Essential II Pladetallerkenen er isoleret fra plinten med tonearm og pickup – godt for lydgengivelsen.

 

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S