Test: AOC G2260VWQ6

TN? Det er slet ikke så tosset.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der var engang, da TN-skærme var rædsomme. Det er  faktisk ikke ret længe siden. Så dukkede de første billige 4K-skærme med TN-paneler op og viste, at teknologien i hvert fald kunne levere tilfredsstillende farver, som kunne konkurrere med skærmteknologierne IPS og VA.

Hvad vi imidlertid havde til gode at se, ikke engang med Asus' 27"-skærm ROG Swift PG278Q, var en TN-skærm, der duede til andet end 4K-formatet. Indtil nu. For den nye AOC 2260VWQ6 er levende og stærk på en måde, vi ikke tidligere har set hos så billig en skærm.

Sandt at sige er 2260VWQ6 så meget bedre, end man ville forvente af en billig 22"-skærm på 1080p, at man spekulerer på, om nogle har fusket med specifikationerne, eller om man har sat det forkerte panel ind på fabrikken. Umiddelbart kan den endda se endnu bedre ud end Philips' 22"-skærm med dens 6-bit IPS-panel.

Så er det, man kigger nærmere på synsvinklerne og erkender, at dette kun kan være en TN-skærm. Men det er slående, at illusionen varer så længe, som den gør. Når man kigger nærmere, ser man flere svipsere i billedkvaliteten, herunder mærkbar kompression ved lyse farver. Men det subjektive indtryk er meget positivt.

Skærmen har også nogle imponerende funktioner, prisen taget i betragtning. Man får et flimmerfrit baggrundslys med reducerede blå toner, der mindsker belastningen på øjnene. Refresh-raten er sat op til 75 Hz, og den understøtter AMD's FreeSync-teknologi. Sidstnævnte kræver DisplayPort-kompatibilitet, som man normalt ikke venter at se i denne ende af markedet. Desværre virker

FreeSync ikke godt nok på nogen eksisterende skærm, når det gælder gaming.
Bevares, med dens vippefod og de sølle 22 tommer er det under alle omstændigheder en beskeden skærm. Men den er langt, langt bedre, end vi havde forventet.

 

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job