Test: Harman Kardon Omni Adapt - håndterer både Bluetooth og Wi-Fi

Denne streamingadapter har flere nyttige funktioner end konkurrenterne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dette er nærmest musikstreamernes svar på en schweizerkniv. Harman Kardons testdeltager håndterer både Bluetooth og Wi-Fi, den kan indgå i et multirumssystem, og så kan den endda sende lyden fra musikanlægget retur til streaminghøjttalere. Så musikanlægget kan spille ud til andre højttalere i rummet eller andre rum.

Vil du prøve den sidste løsning, kræver det dog, at du i forvejen bruger Harman Kardons streaminghøjttalere. Det fungerer ikke med højttalere fra andre producenter. Til gengæld er Omni Adapt næsten alene på markedet med denne feature.

Harman Kardon Omni Adapt Der er både ind- og udgang bag på Adapt. Den kan nemlig også sende lyden fra musikanlægget ud til trådløse højttalere.

Al opsætning sker med en app, som kan være lidt bøvlet at benytte i starten. Det er især opsætningen via Wi-Fi, der har voldt os lidt vanskeligheder. Men når den først er oppe at køre, er den meget overskuelig, og her kan du gemme favoritnumre, fysisk flytte rundt på albumikoner og mange andre ting.

Benytter du Bluetooth som streamingstandard, er det blot at trykke på Adapts Bluetooth-knap på toppen, så kan du med det samme overføre musik. Det er smart, at man har mulighed for to trådløse sendemetoder.

Lydgengivelsen via denne streamer er fint. Der er ro i musikken og en velopløst lyd, der klæder alle genrer. Vi savner lidt detaljer og luft omkring instrumenterne, ligesom den dybe bas mangler noget volumen. Men alt i alt godkendt, hvis du har brug for mange muligheder og især, hvis du i forvejen har HD-streaminghøjttalere fra Harman Kardon.

Harman Kardon Omni Adapt Symbolet i midten på den pænt rundede enhed lyser enten hvidt eller blåt alt efter, om du benytter Wi-Fi eller Bluetooth.

Annonce

KMD A/S

Senior Mainframe and .NET Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Sr. Software Engineer for Accounting & Data Monitoring

Region Sjælland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,