Test: Wacom Cintiq Companion 2 Professional

Wacom Cintiq Companion 2 er velsagtens testens mest kreative blanding funktionsmæssigt mellem en Windows-tablet og en tegneplade til grafisk arbejde. Alene det fortjener en del respekt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den testede udgave er en topmodel, og selv om det aldrig bliver en billig tablet/tegneplade, så kan den dog erhverves billigere.

Cintiq Companion 2 er en stor krabat af en tablet, selv af en 13,3"-tablet at være. Det skyldes ikke mindst, at der i venstre side af tablettens ramme er placeret en række specialtaster.

Disse røber, at Cintiq Companion 2 måske nok er en tablet, men først og fremmest er et kreativt værktøj for grafikere. Det er en blanding af kontroltaster, redio, undo, Photoshop specieltaster og on screen kontrol elementer. Alle disse taster kan konfigureres efter behov.

Cintiq Companion 2 kan selvfølgelig anvendes som en almindelig tablet, men det er først og fremmest i kombinationen med den medfølgende Grip pen, at magien opstår, hvis man vel at mærke har evnerne.

Man kan anvende den medfølgende pen på skærmen i forbindelse med diverse kreativt software. Enten hvor Cintiq Companion 2 fungerer som selvstændig enhed, eller hvor den er tilsluttet en pc eller en Mac, og her fungerer som tegneplade for denne.

Tabletten er i hvert fald i den testede udgave mere end sin opgave voksen, da den anvendte hardware sikrer et meget solidt kraftoverskud. Det er således langt den kraftigste tablet her i feltet.

Skærmen har en fin deltaljerigdom, den er dog ikke specielt lysstærk, men den er derimod udstyret med en speciel overflade, der så godt som eliminerer alle lysindfald.

Det er samarbejdet med den trykfølsomme pen, der skaber masser af muligheder. Den medfølgende pen har ni udskiftelige spidser og kan efter sigende registrere 2048 forskellige tryknuancer, hvilket det indbyggede viskelæder også skulle kunne.

For den øvede er der ingen tvivl om, at kontrollen er optimal.  

Wacom Cintiq Companion 2 Professional Dette er ikke blot en stærk
Windows-tablet, det er også en tegneplade til tilslutning. Farverig og stærk gamingbærbar med mange forskellige smarte påfund.
Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S