Test: Dell Latitude 12 Rugged

Det er en 11,6"-tablet, selvom den smykker sig med tallet 12 i modelnavnet. Størrelsen er lige i underkanten ifølge testkriteriet, men det er stadig en stor tablet i forhold til de fleste.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er umiddelbart nok ikke den tablet her i testen, de fleste ville sukke efter at eje, men det er en tablet, man på den anden side vil komme til at elske, hvis man jævnligt befinder sig på steder, hvor alle andre tablets ville bukke under brugsmæssigt og bogstaveligt talt.

Dell Latitude 12 Rugged er ikke speciel hurtig, den har heller ikke nogen særlig spændende skærmopløsning, og så koster den sammenligneligt det hvide ud af øjnene.

Til gengæld får man en tablet, der har klaret uafhængige test i henhold til det amerikanske militærs MIL-STD-801G testprocedure. Tabletten er beskyttet mod støv, sand og væsker. Alle tilslutninger er gemt bag tætsidende gummilåger. Tablettet er i det hele taget indkapslet i et stødabsorberende materiale, der yderligere sikrer overlevelse.

Tabletten er som skabt til udendørs brug. Skærmen, der i første ombæring ikke synes af meget, er ekstrem lysstærk og kan ses tydeligt i dagslys, selvom den ikke er helt mat. Skærmen kan desuden betjenes med handske.

Der er integreret stylus og dedikeret gps, men en af de features, der velsagtens vil blive mest værdsat, er, at den er udstyret med to hot swappable batterier. Har man ekstra batterier med, kan man fortsætte nærmest i det uendelige, da man kan skifte batteri uden at slukke for tabletten.

Som sagt er Dell Latitude 12 Rugged ikke den hurtigste tablet, det går dog hurtigt nok til de opgaver, som den er skabt til at klare. Skærmen lægger heller ikke op til de de store eskapader udi underholdning eller lignende.

Det er en tablet, der er skabt til at gøre det, den skal uden dikkedarer, resten er den alligevel ikke beregnet til. Den er hårdfør, fyldt med Dell sikkerhedsløsninger, og så kan det godt være, at det ikke er en tablet for hver mand.

Men for eventyreren, håndværkeren og lignende er den ideel.

Dell Latitude 12 Rugged Helt klart en traditionel tablet, dog med en noget mere barsk fremtoning end normalt. Der er også tale om en erhvervstablet, der er konstrueret til at kunne anvendes i vanskelige miljøer .
Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Statens IT

    Datacenter specialist

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS