Test: Dell Latitude 12 Rugged

Det er en 11,6"-tablet, selvom den smykker sig med tallet 12 i modelnavnet. Størrelsen er lige i underkanten ifølge testkriteriet, men det er stadig en stor tablet i forhold til de fleste.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er umiddelbart nok ikke den tablet her i testen, de fleste ville sukke efter at eje, men det er en tablet, man på den anden side vil komme til at elske, hvis man jævnligt befinder sig på steder, hvor alle andre tablets ville bukke under brugsmæssigt og bogstaveligt talt.

Dell Latitude 12 Rugged er ikke speciel hurtig, den har heller ikke nogen særlig spændende skærmopløsning, og så koster den sammenligneligt det hvide ud af øjnene.

Til gengæld får man en tablet, der har klaret uafhængige test i henhold til det amerikanske militærs MIL-STD-801G testprocedure. Tabletten er beskyttet mod støv, sand og væsker. Alle tilslutninger er gemt bag tætsidende gummilåger. Tablettet er i det hele taget indkapslet i et stødabsorberende materiale, der yderligere sikrer overlevelse.

Tabletten er som skabt til udendørs brug. Skærmen, der i første ombæring ikke synes af meget, er ekstrem lysstærk og kan ses tydeligt i dagslys, selvom den ikke er helt mat. Skærmen kan desuden betjenes med handske.

Der er integreret stylus og dedikeret gps, men en af de features, der velsagtens vil blive mest værdsat, er, at den er udstyret med to hot swappable batterier. Har man ekstra batterier med, kan man fortsætte nærmest i det uendelige, da man kan skifte batteri uden at slukke for tabletten.

Som sagt er Dell Latitude 12 Rugged ikke den hurtigste tablet, det går dog hurtigt nok til de opgaver, som den er skabt til at klare. Skærmen lægger heller ikke op til de de store eskapader udi underholdning eller lignende.

Det er en tablet, der er skabt til at gøre det, den skal uden dikkedarer, resten er den alligevel ikke beregnet til. Den er hårdfør, fyldt med Dell sikkerhedsløsninger, og så kan det godt være, at det ikke er en tablet for hver mand.

Men for eventyreren, håndværkeren og lignende er den ideel.

Dell Latitude 12 Rugged Helt klart en traditionel tablet, dog med en noget mere barsk fremtoning end normalt. Der er også tale om en erhvervstablet, der er konstrueret til at kunne anvendes i vanskelige miljøer .

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision