Få mere ud af mobilen, når du er ude

Quad Lock er et nyt system, der gør det nemmere at bruge telefonen i bilen, på cyklen, når du løber og sågar på motorcyklen, i båden eller i køkkenet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I dag benyttes smartphonen ikke kun til telefoni, mails og musik, men bl.a. også som GPS, til sundhedsapps i forbindelse med løb og cykling samt som kogebog, når vi laver mad. Men vi kender alle problemet; hvad gør man med smartphonen, når man løber, cykler, sejler, kører bil eller blot laver mad i køkkenet?

Måske har man én slags holder, når man løber og et helt andet system, når man kører bil. Det gør det bøvlet at skifte mellem de forskellige aktiviteter, og det reducerer den glæde og nytte, man har af sin smartphone.

Australske Quad Lock har udviklet et unikt system, der gør det nemt og sikkert at bruge smartphonen, når man er aktiv - uanset om man bruger den på cykel, i båd, i bil eller når man løber en tur.

Patenteret system

Systemet består af en tynd og meget stærk case af kompositmateriale, der beskytter telefonen. Beskyttelsescasen minder om de cases, som mange alligevel monterer på deres dyre smartphone, og den er en integreret del af det patenterede låsesystem, der gør det let at montere telefonen på holderen i bilen, på cyklen eller på armholderen med et let tryk og drej med telefonen.

Sammen med beskyttelsescasen køber man de holdere, man ønsker at benytte. Hvis man primært vil bruge systemet på cyklen og i bilen, monterer man de unikke holdere på cykelstyret, i forruden eller på instrumentbrættet.

På cyklen, knallerten, scooteren eller motorcyklen kan den monteres på stel og styr med en rørtykkelse på mellem 25 og 40 millimeter. I bilen er det endnu nemmere og sker med en kraftig sugekop, og du kan efterfølgende vende telefonens skærm præcist, som du synes er komfortabelt.

Poncho mod regn

Til udendørsbrug kan man endvidere købe en gennemsigtig poncho, der passer til telefonen, og som beskytter den mod regn og fugt, når man er ude i elementerne.

Quad Lock-produkterne koster fra ca. 120,- kroner per del, men typisk mellem 200,- og 300,- kroner per del. De fås også i praktiske sæt med alle dele til f.eks. løbe- eller cykelbrug til omkring 500,- kroner. Quad Lock produkterne fås i sort samt sort og blå. Quad Lock fås til iPhone 5/5S og SE samt iPhone 6/6S og 6/6S plus. Hertil kommer et universal kit, der passer til andre smartphones og actionkameraer som f.eks. GoPro.

Foruden ovennævnte findes også en tripod og et monteringskit til fotostativ, så man kan bruge telefonen som rigtigt kamera til videooptagelser og på ferierejser.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect