Stortest: Nu skal du have en stor tablet

Tablets med store skærme er en af trendene lige nu. Skærme på op til 18” føles voldsomme ved første touch, men måske er ideen ikke så tosset endda. Det viser .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

denne test af tre vidt forskellige maxi-tablets

En tablet er noget med en handy 10”- skærm. Hvis det er for stort – fordi du skal have den mobile enhed med dig, hvor du går og står – så findes der en mellemvej, før du når ned til smartphone-skærmene, nemlig de såkaldte phablets med skærme i størrelsen 5-8”. Men nu har en ny trend ramt markedet for mobile enheder: store tablets med skærme fra 12” og op til 18” (eller endnu større).

Det er ikke en stor tung bølge, som skyller ind over markedet. Men flere og flere af de kendte producenter er nu leveringsdygtige i maxi-tablets. Men hvorfor egentlig? Kan de virkelig bruges til noget, som ”almindelige” tabletformater ikke fuldt ud dækker? Det har vi sat os for at finde ud af, og svaret får du på de næste sider, hvor vi tester tre meget forskellige maxi-modeller – endda med hver sit styresystem.

Overordnet kan vi konkludere, at de store tablets har en berettigelse – ellers ville de jo heller ikke eksistere. Men de lider under kampen mellem to hensyn: mobilitet og oplevelse.

Overvældende oplevelse
Lad os tage det sidste først, det positive. Det er for at sige det lige ud lækkert med en stor skærm. Det giver bare en bedre billedoplevelse, og det giver mere intensitet, hvis tabletten bruges til at se film eller til at kigge familiens feriebilleder igennem. Desuden kan flere kigge med uden at skulle læne sig ind over sidemanden. Dermed kan tabletten blive et fleksielt alternativ til et sommerhus-tv. Også billed- og videoredigering kan nu udføres på en fornuftig måde, mens du afslappet har tabletten liggende i skødet.

Også i erhvervssammenhæng er der plusser. En ejendomsmægler kan på stedet vise kunderne tydelige, store billeder af en anden ejendom, end den kunden står i og har afvist. På byggepladser kan konstruktører og ingeniører kalde projekttegninger frem eller udføre målinger, der nemt kan kontrolleres.

Til gengæld er tablets i overstørrelse upraktiske at have med sig. De fylder meget i en (stor) taske, de er tungere at holde og dermed i længden lidt trættende. Og når man ser bort fra ovennævnte fordele, er der ikke noget plus ved en 18”-tablet sammenlignet med en iPad Air med 9,7”-skærm. Maxi-tablets er med andre ord ikke et gennembrud for en helt ny type produkter, som udfaser tidligere produkter, sådan som store smartphones har udryddet smartphones med små skærme. De er snarere et alternativ og en mulighed for tabletbrugere med særlige behov for at styrke den visuelle oplevelse. Men lækre er de altså!

Ingen udmærkelser denne gang
Helt usædvanligt har vi valgt ikke at give nogen priser – testvinder, bedste køb eller anbefaling – i denne test. De tre testprodukter er for forskellige i størrelse og pris til, at man med nogen ret kan udpege en vinder. Og selv om de hver for sig er gode enheder, dækker de hver især for snævert et behov til at kunne få en generel anbefaling.

Den store skærm på iPad Pro er oplagt til spil og underholdning. Men de mere end 700 gram, som tabletten vejer, kan også mærkes, hvis du bruger den som på billedet. Den store skærm på iPad Pro er oplagt til spil og underholdning. Men de mere end 700 gram, som tabletten vejer, kan også mærkes, hvis du bruger den som på billedet.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S