Test: JBL TV Boost

Det er ikke længere bare den store flimmerkasse i stuen, der giver os adgang til film, serier og tv-udsendelser. Rigtig mange af os ser efterhånden ligeså meget tv på vores mobiler og tablets. Fælles for både fladskærms-tv’er og mobile apparater er dog, at lyden sjældent er særlig god.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det retter Boost TV op på. Her er tale om en aflang højttaler, der både kan fungere som en soundbar til tv’et, men også fint slæbes ind i sofaværelset, ud i køkkenet eller med i sommerhuset. Som udgangspunkt er den skabt til at optimere tv-lyd, og det gør den da også ret godt.

Mellemregistret er fremhævet så tale går rent og tydeligt igennem, mens der samtidig er godt med bund, så man får den dybe rumlen med i actionfilmen. Der er også en surround-indstilling, som med et enkelt tryk skaber en kunstig fornemmelse af multihøjttaler-setup.

Effekten er ikke så markant, men udvider lydbilledet på ganske fin vis. Der er mulighed for at koble tv i den optiske indgang eller i aux, hvor enhver anden kilde også kan tilsluttes. Der er desuden Bluetooth, så mobile apparater kan tilkobles trådløst.

Soundshift-funktionen gør det nemt at skifte mellem kilder. Med mulighed for også at konfigurere højttaleren til at tale sammen med fjernbetjeningen til dit tv, er der tale om et ret gennemført produkt, der rammer et sted i markedet, hvor der ikke findes så meget andet i øjeblikket.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse