Test: JBL TV Boost

Det er ikke længere bare den store flimmerkasse i stuen, der giver os adgang til film, serier og tv-udsendelser. Rigtig mange af os ser efterhånden ligeså meget tv på vores mobiler og tablets. Fælles for både fladskærms-tv’er og mobile apparater er dog, at lyden sjældent er særlig god.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det retter Boost TV op på. Her er tale om en aflang højttaler, der både kan fungere som en soundbar til tv’et, men også fint slæbes ind i sofaværelset, ud i køkkenet eller med i sommerhuset. Som udgangspunkt er den skabt til at optimere tv-lyd, og det gør den da også ret godt.

Mellemregistret er fremhævet så tale går rent og tydeligt igennem, mens der samtidig er godt med bund, så man får den dybe rumlen med i actionfilmen. Der er også en surround-indstilling, som med et enkelt tryk skaber en kunstig fornemmelse af multihøjttaler-setup.

Effekten er ikke så markant, men udvider lydbilledet på ganske fin vis. Der er mulighed for at koble tv i den optiske indgang eller i aux, hvor enhver anden kilde også kan tilsluttes. Der er desuden Bluetooth, så mobile apparater kan tilkobles trådløst.

Soundshift-funktionen gør det nemt at skifte mellem kilder. Med mulighed for også at konfigurere højttaleren til at tale sammen med fjernbetjeningen til dit tv, er der tale om et ret gennemført produkt, der rammer et sted i markedet, hvor der ikke findes så meget andet i øjeblikket.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S