Test: JBL TV Boost

Det er ikke længere bare den store flimmerkasse i stuen, der giver os adgang til film, serier og tv-udsendelser. Rigtig mange af os ser efterhånden ligeså meget tv på vores mobiler og tablets. Fælles for både fladskærms-tv’er og mobile apparater er dog, at lyden sjældent er særlig god.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det retter Boost TV op på. Her er tale om en aflang højttaler, der både kan fungere som en soundbar til tv’et, men også fint slæbes ind i sofaværelset, ud i køkkenet eller med i sommerhuset. Som udgangspunkt er den skabt til at optimere tv-lyd, og det gør den da også ret godt.

Mellemregistret er fremhævet så tale går rent og tydeligt igennem, mens der samtidig er godt med bund, så man får den dybe rumlen med i actionfilmen. Der er også en surround-indstilling, som med et enkelt tryk skaber en kunstig fornemmelse af multihøjttaler-setup.

Effekten er ikke så markant, men udvider lydbilledet på ganske fin vis. Der er mulighed for at koble tv i den optiske indgang eller i aux, hvor enhver anden kilde også kan tilsluttes. Der er desuden Bluetooth, så mobile apparater kan tilkobles trådløst.

Soundshift-funktionen gør det nemt at skifte mellem kilder. Med mulighed for også at konfigurere højttaleren til at tale sammen med fjernbetjeningen til dit tv, er der tale om et ret gennemført produkt, der rammer et sted i markedet, hvor der ikke findes så meget andet i øjeblikket.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS