Stortest: Den trådløse lyd skal kastes rundt

Det er en klar trend lige nu, at enkeltstående, trådløse højttalere enten er runde eller på anden vis er indrettet til at kast trådløs lyd ud hele vejen rundt om kabinettet. Det dokumenterer denne kæmpetest af otte streaminghøjttalere i forskellige udformninger og prisklasser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De første trådløse højttalere lignede traditionelle højttalere. De var kvadratisk designede, og enhederne sendte musikken ud i samme retning, ligesom det er tilfældet med traditionelle hi-fi-højttalere. Det er nærmest, ligesom dengang de første spillefilm dukkede op i begyndelsen af 1900-tallet: Alt foregik i en teaterkulisse, for film blev i starten opfattet som affotograferet teater. Filmfolkene blev klogere, og det er højttalerproducenterne også.

Læs også: 7 gode råd før du køber trådløs højttaler

Går du i dag ind i din lokale elektronikforretning og spotter de trådløs højttalere – som der er mange af – er det påfaldende så mange af dem, der er runde eller er formet, så lyden bliver spredt i mere end én retning. Modsat det traditionelle hi-fi-stereosæt, hvor vi benytter to højttalere til at opnå god spredning i rummet, sælges trådløse højttalere sjældent i sæt. De afsættes som enkelthøjttalere, og derfor skal de selvfølgelig formes, så de spreder lyden ud til alle sider. Den trådløse lyd skal kastes ud hele vejen rundt.

Smart ser det jo også ud med en rund højttaler. Når den så også er kompakt, er den jo mere møbleringsvenlig end de traditionelle lydkasser. Dertil kommer, at den lille trådløse højttaler sjældent er højere end et A5-ark, så den er nem at tage med overalt i boligen og endda ud i haven, hvis man er så heldig at have sådan en.

God og rund lyd
Det runde design har yderligere en fordel. Konstruktionen bliver automatisk mere stiv end i et firkantet kabinet. Det sikrer et mere vridningsstabilt produkt, der kan tåle slag og stød, og det er godt for lyden. For når kabinettet er en cylinder eller noget, der ligner, kan der ikke opnås såkaldte stående lydbølger (resonanser) inde i kabinettet.

Vi tester her otte vidt forskellige, trådløse højttalere. For at give dig et overblik over markedet har vi valgt at lade alle priskategorier være repræsenteret. De fleste runde, trådløse højttalere befinder sig i dag i prislaget omkring de 1000 kroner. Det afspejler testen også.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Xflow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos