Test: Indbydende og kostbar Chromebook

Google Chrome lever stadig som styresystem – men det er ikke uproblematisk, viser Dell Chromebook 13.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Chromebook 13 fra Dell er testens dyreste computer. Men den er på mange måder et interessant bekendtskab – især da den bruger Google Chrome som styresystem. Det system finder vi ofte i billige computere, men her hører Chromebook 13 bestemt ikke hjemme, og bestykningen er da også i den bedre ende.

Med Chrome i maskinen er du altid på, og når du først er inde i de forskellige programmer, kører det altså ret let. Du kan arbejde online overalt i verden, hvis du har netforbindelse, da dine dokumenter er gemt i skyen. Af samme grund er der ssd-disken på blot 32 GB. Da hverken Chrome eller de tilhørende programmer er særlig krævende, opleves maskinen som meget hurtig i brug.

At alt er tilgængeligt hver gang du åbner – nærmest som på en tablet – er næsten vanedannende.

Byggekvaliteten er imponerende, og vi noterer især den lækre gummiagtige overflade, der både ser godt ud og samtidig giver et godt greb om computeren, når du går rundt med den. Tastaturet føles også godt og ”sikkert”.

På mange måder synes vi rigtigt godt om Chromebook 13. Den er tynd, let og indbydende. Men prisen er altså også meget høj, både når vi måler i bestykning og medtager det faktum, at Chrome-styresystemet for de fleste af os vil give en del begrænsninger i forhold til de muligheder, vi er vant til fra Windows-miljøet. Det er ikke en maskine med et stort køber-publikum.

Dell Chromebook 13 Byggekvaliteten er høj, og den lidt gummiagtige overflade giver et godt greb om chassiset.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job