Test: Kingston HyperX Savage

Det er svært for konkurrenterne at hamle op med ssd-sværvægtere som Samsung og Crucial, men Kingston gør det ganske godt, selvom firmaet faktisk ikke selv laver nogen af komponenterne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

HyperX Savage bruger en almindelig Phison S10-hukommelsescontroller (næsten identisk med den Toshiba-controller der sidder i Trion 100) med Toshiba MLC-hukommelse, der udfylder dets kapacitet på 240 GB. Savage er faktisk det første af Kingstons drev, der forlader den aldrende SandForce-controller, og hurra for det.

Dets ydelse er næsten lige så god som hos 850 EVO på 500 GB (og faktisk bedre i test i den virkelige verden end 250 GB-EVO). Eftersom det bruger MLC-hukommelse (multi level cell) i stedet for TLC (triple level cell), er det hurtigere end OCZ/Toshiba, på trods af at de bruger de samme controllere. Til al overflod har det højere udholdenhedstal: 306 TB.

240 GB er sandsynligvis bundgrænsen, når det gælder et effektivt bootdrev – navnlig når man ser på de aktuelle spils størrelse – men med et drev på denne størrelse kan man stadig få plads til styresystemet og de hyppigst brugte spil på dette kvikke drev. Og til den pris er det svært at argumentere mod det.

Læses lige nu

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS