Test: Kingston HyperX Savage

Det er svært for konkurrenterne at hamle op med ssd-sværvægtere som Samsung og Crucial, men Kingston gør det ganske godt, selvom firmaet faktisk ikke selv laver nogen af komponenterne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

HyperX Savage bruger en almindelig Phison S10-hukommelsescontroller (næsten identisk med den Toshiba-controller der sidder i Trion 100) med Toshiba MLC-hukommelse, der udfylder dets kapacitet på 240 GB. Savage er faktisk det første af Kingstons drev, der forlader den aldrende SandForce-controller, og hurra for det.

Dets ydelse er næsten lige så god som hos 850 EVO på 500 GB (og faktisk bedre i test i den virkelige verden end 250 GB-EVO). Eftersom det bruger MLC-hukommelse (multi level cell) i stedet for TLC (triple level cell), er det hurtigere end OCZ/Toshiba, på trods af at de bruger de samme controllere. Til al overflod har det højere udholdenhedstal: 306 TB.

240 GB er sandsynligvis bundgrænsen, når det gælder et effektivt bootdrev – navnlig når man ser på de aktuelle spils størrelse – men med et drev på denne størrelse kan man stadig få plads til styresystemet og de hyppigst brugte spil på dette kvikke drev. Og til den pris er det svært at argumentere mod det.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory