Test: Kingston HyperX Savage

Det er svært for konkurrenterne at hamle op med ssd-sværvægtere som Samsung og Crucial, men Kingston gør det ganske godt, selvom firmaet faktisk ikke selv laver nogen af komponenterne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

HyperX Savage bruger en almindelig Phison S10-hukommelsescontroller (næsten identisk med den Toshiba-controller der sidder i Trion 100) med Toshiba MLC-hukommelse, der udfylder dets kapacitet på 240 GB. Savage er faktisk det første af Kingstons drev, der forlader den aldrende SandForce-controller, og hurra for det.

Dets ydelse er næsten lige så god som hos 850 EVO på 500 GB (og faktisk bedre i test i den virkelige verden end 250 GB-EVO). Eftersom det bruger MLC-hukommelse (multi level cell) i stedet for TLC (triple level cell), er det hurtigere end OCZ/Toshiba, på trods af at de bruger de samme controllere. Til al overflod har det højere udholdenhedstal: 306 TB.

240 GB er sandsynligvis bundgrænsen, når det gælder et effektivt bootdrev – navnlig når man ser på de aktuelle spils størrelse – men med et drev på denne størrelse kan man stadig få plads til styresystemet og de hyppigst brugte spil på dette kvikke drev. Og til den pris er det svært at argumentere mod det.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job