Test: Kingston HyperX Savage

Det er svært for konkurrenterne at hamle op med ssd-sværvægtere som Samsung og Crucial, men Kingston gør det ganske godt, selvom firmaet faktisk ikke selv laver nogen af komponenterne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

HyperX Savage bruger en almindelig Phison S10-hukommelsescontroller (næsten identisk med den Toshiba-controller der sidder i Trion 100) med Toshiba MLC-hukommelse, der udfylder dets kapacitet på 240 GB. Savage er faktisk det første af Kingstons drev, der forlader den aldrende SandForce-controller, og hurra for det.

Dets ydelse er næsten lige så god som hos 850 EVO på 500 GB (og faktisk bedre i test i den virkelige verden end 250 GB-EVO). Eftersom det bruger MLC-hukommelse (multi level cell) i stedet for TLC (triple level cell), er det hurtigere end OCZ/Toshiba, på trods af at de bruger de samme controllere. Til al overflod har det højere udholdenhedstal: 306 TB.

240 GB er sandsynligvis bundgrænsen, når det gælder et effektivt bootdrev – navnlig når man ser på de aktuelle spils størrelse – men med et drev på denne størrelse kan man stadig få plads til styresystemet og de hyppigst brugte spil på dette kvikke drev. Og til den pris er det svært at argumentere mod det.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job