Test: Kingston HyperX Savage

Det er svært for konkurrenterne at hamle op med ssd-sværvægtere som Samsung og Crucial, men Kingston gør det ganske godt, selvom firmaet faktisk ikke selv laver nogen af komponenterne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

HyperX Savage bruger en almindelig Phison S10-hukommelsescontroller (næsten identisk med den Toshiba-controller der sidder i Trion 100) med Toshiba MLC-hukommelse, der udfylder dets kapacitet på 240 GB. Savage er faktisk det første af Kingstons drev, der forlader den aldrende SandForce-controller, og hurra for det.

Dets ydelse er næsten lige så god som hos 850 EVO på 500 GB (og faktisk bedre i test i den virkelige verden end 250 GB-EVO). Eftersom det bruger MLC-hukommelse (multi level cell) i stedet for TLC (triple level cell), er det hurtigere end OCZ/Toshiba, på trods af at de bruger de samme controllere. Til al overflod har det højere udholdenhedstal: 306 TB.

240 GB er sandsynligvis bundgrænsen, når det gælder et effektivt bootdrev – navnlig når man ser på de aktuelle spils størrelse – men med et drev på denne størrelse kan man stadig få plads til styresystemet og de hyppigst brugte spil på dette kvikke drev. Og til den pris er det svært at argumentere mod det.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo