Gratis sikkerhedsscanner til hjemmets Wi-Fi-enheder

BullGuard IoT Scanner er et gratis værktøj, der afslører, om dine internetforbundne enheder i hjemmet er sårbare over for hackerangreb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Mange af de produkter og gadgets, danskerne har i hjemmet, kan forbindes til internettet. Et begreb, der på engelsk hedder ”Internet of Things” – ”tingenes internet” på dansk, og som bliver mere og mere anvendt i danske hjem.

"Flere og flere ting kommer på internettet, lige fra køleskabe og tandbørster til husets alarmsystem. Udviklingen gør mange ting lettere i hverdagen, men har samtidig medført en stigning i danskernes bekymringer omkring internetforbundne enheder,” siger Michael Boesen fra BullGuard og fortsætter: ”med IoT scanneren bliver det nu muligt at undersøge om dine internetforbundne enheder er sårbare over for angreb, og gør dig dermed i stand til at tage de rigtige forholdsregler.”IoT scanneren fra BullGuard giver brugeren mulighed for hurtigt at se, om deres forbundne enheder eller netværk er tilgængelige for hackere. Hvis en brugers forbundne enheder er markeret som værende sårbare, får man samtidig besked om, hvilke sikkerhedsforanstaltninger, der kan tages i brug.

En sikker løsning til de bekymrede danskere

En ny dansk befolkningsundersøgelse fra BullGuard viser, at 68 pct. af danskerne er bekymrede for, at deres internetforbundne enheder kan blive hackede, og at fremmede kan få adgang til personlige data via enhederne. Samtidig viser undersøgelsen, at over halvdelen af danskerne har et smart TV, som kan kobles på hjemmenetværket. Begge enheder, som ifølge Michael Boesen er nemme indgange for hackere eller malware:

“Forbundne enheder er både godt og skidt. De rummer mange muligheder, men åbner også op for hjemmets netværk. Hverken smart TV, børnenes legetøj eller Xboxen har nogen form for indbygget sikkerhed og kan knækkes i løbet af ganske få minutter af selv semi-habile hackere,” fortsætter Michael Boesen.

IoT scanneren anvender data fra den første søgemaskine udelukkende for internetforbundne enheder, Shodan.io, som scanner for sårbare enheder med lav sikkerhed. Det kan være overvågningskameraer, babyalamer eller lignende, som alle kan være synlige for hackere. Efter endt scanning kan man få tilsendt en digital rapport, der markerer de tilgængelige enheder og lister de potentielle sårbarheder.

"Det er både producenternes, sikkerhedsleverandørernes og forbrugernes ansvar, at tilsluttede enheder er sikre. Hos BullGuard har vi udviklet BullGuard IoT Scanner for at sætte forbrugeren i kontrol. Det er hurtigt, nemt og gratis og giver ro i sjælen."
Derudover tilbyder BullGuard en frit tilgængelig guide til forbrugeren om tingenes internet med hjælp og rådgivning til, hvordan man kan sikre forbundne enheder, så de ikke er synlige for hackere.

BullGuard IoT Scanner er et internetbaseret program, der kan bruges på alle platforme og alle større browsere fra den 7. juni 2016.

Du kan bruge scanneren her: http://iotscanner.bullguard.com samt https://iotscanner.bullguard.com.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S