Gratis sikkerhedsscanner til hjemmets Wi-Fi-enheder

BullGuard IoT Scanner er et gratis værktøj, der afslører, om dine internetforbundne enheder i hjemmet er sårbare over for hackerangreb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Mange af de produkter og gadgets, danskerne har i hjemmet, kan forbindes til internettet. Et begreb, der på engelsk hedder ”Internet of Things” – ”tingenes internet” på dansk, og som bliver mere og mere anvendt i danske hjem.

"Flere og flere ting kommer på internettet, lige fra køleskabe og tandbørster til husets alarmsystem. Udviklingen gør mange ting lettere i hverdagen, men har samtidig medført en stigning i danskernes bekymringer omkring internetforbundne enheder,” siger Michael Boesen fra BullGuard og fortsætter: ”med IoT scanneren bliver det nu muligt at undersøge om dine internetforbundne enheder er sårbare over for angreb, og gør dig dermed i stand til at tage de rigtige forholdsregler.”IoT scanneren fra BullGuard giver brugeren mulighed for hurtigt at se, om deres forbundne enheder eller netværk er tilgængelige for hackere. Hvis en brugers forbundne enheder er markeret som værende sårbare, får man samtidig besked om, hvilke sikkerhedsforanstaltninger, der kan tages i brug.

En sikker løsning til de bekymrede danskere

En ny dansk befolkningsundersøgelse fra BullGuard viser, at 68 pct. af danskerne er bekymrede for, at deres internetforbundne enheder kan blive hackede, og at fremmede kan få adgang til personlige data via enhederne. Samtidig viser undersøgelsen, at over halvdelen af danskerne har et smart TV, som kan kobles på hjemmenetværket. Begge enheder, som ifølge Michael Boesen er nemme indgange for hackere eller malware:

“Forbundne enheder er både godt og skidt. De rummer mange muligheder, men åbner også op for hjemmets netværk. Hverken smart TV, børnenes legetøj eller Xboxen har nogen form for indbygget sikkerhed og kan knækkes i løbet af ganske få minutter af selv semi-habile hackere,” fortsætter Michael Boesen.

IoT scanneren anvender data fra den første søgemaskine udelukkende for internetforbundne enheder, Shodan.io, som scanner for sårbare enheder med lav sikkerhed. Det kan være overvågningskameraer, babyalamer eller lignende, som alle kan være synlige for hackere. Efter endt scanning kan man få tilsendt en digital rapport, der markerer de tilgængelige enheder og lister de potentielle sårbarheder.

"Det er både producenternes, sikkerhedsleverandørernes og forbrugernes ansvar, at tilsluttede enheder er sikre. Hos BullGuard har vi udviklet BullGuard IoT Scanner for at sætte forbrugeren i kontrol. Det er hurtigt, nemt og gratis og giver ro i sjælen."
Derudover tilbyder BullGuard en frit tilgængelig guide til forbrugeren om tingenes internet med hjælp og rådgivning til, hvordan man kan sikre forbundne enheder, så de ikke er synlige for hackere.

BullGuard IoT Scanner er et internetbaseret program, der kan bruges på alle platforme og alle større browsere fra den 7. juni 2016.

Du kan bruge scanneren her: http://iotscanner.bullguard.com samt https://iotscanner.bullguard.com.

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Quadsat ApS

Software Developer

Fyn

Banedanmark

Contract Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect