Test: Crucial BX200

Indtil for nogen tid siden lød 1 TB solid state-lager som en uopnåelig drøm for alle os, der ikke allerede lever i sus og dus. Imidlertid er prisen på ssd’er faldet hurtigt, og kapaciteten er steget i takt med udfordringen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samsung har populariseret det prisbillige 1 TB-drev med dets  840 EVO- enhed, der har kørt fint i vores hjemme-maskiner i årevis. Men i den seneste tid har Crucial og OCZ/Toshiba blandet sig med de tunge drenge. Disse seneste enheder fokuserer mere på pris pr. GB end på den lagerydelse, de kan levere.

BX200 er lillebror til Crucials Marvell-drevne MX200-drev, og det bruger en billigere Silicon Motion- hukommelsescontroller. Når Crucial kan slå Samsungs 1 TB-drev, skyldes det netop dette plus den omstændighed, at firmaet får sine hukommelseschips fra moderfirmaet, Micron.

Men denne prisbevidsthed medfører dog, at BX200’s ydelse virker temmelig adstadig i sammenligning med nutidens ssd-standarder, og ikke kun hos de superhurtige pci-e-drev. Og det ser man ikke kun i de syntetiske benchmarkmålinger: BX200’s ydelse er utrolig langsom, og en Steam-overførsel på 30 GB er over syv et halvt minut om at blive færdig.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse