Test: Crucial BX200

Indtil for nogen tid siden lød 1 TB solid state-lager som en uopnåelig drøm for alle os, der ikke allerede lever i sus og dus. Imidlertid er prisen på ssd’er faldet hurtigt, og kapaciteten er steget i takt med udfordringen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samsung har populariseret det prisbillige 1 TB-drev med dets  840 EVO- enhed, der har kørt fint i vores hjemme-maskiner i årevis. Men i den seneste tid har Crucial og OCZ/Toshiba blandet sig med de tunge drenge. Disse seneste enheder fokuserer mere på pris pr. GB end på den lagerydelse, de kan levere.

BX200 er lillebror til Crucials Marvell-drevne MX200-drev, og det bruger en billigere Silicon Motion- hukommelsescontroller. Når Crucial kan slå Samsungs 1 TB-drev, skyldes det netop dette plus den omstændighed, at firmaet får sine hukommelseschips fra moderfirmaet, Micron.

Men denne prisbevidsthed medfører dog, at BX200’s ydelse virker temmelig adstadig i sammenligning med nutidens ssd-standarder, og ikke kun hos de superhurtige pci-e-drev. Og det ser man ikke kun i de syntetiske benchmarkmålinger: BX200’s ydelse er utrolig langsom, og en Steam-overførsel på 30 GB er over syv et halvt minut om at blive færdig.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S