Test: ASRock Fatal1ty B150 Gaming K4/D3

Vi forstår ikke ASRocks valg af navne. Fatal-et-ty? Hvad betyder det? Til gengæld er det et mærke, der gerne bliver hyldet som gamerens foretrukne bundkort fra netop dette firma. Men hvordan klarer det sig sammen med Skylake og B150-chipsættet?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Man vil bemærke, at denne model er bagudkompatibel med den aldrende, men driftssikre ddr3-standard. Hvis man vælger denne løsning, mister man naturligvis den ekstra båndbredde, lavere spænding og højere kapacitet hos ddr4.

Hvis vi ser bort fra det, er dette bundkort en anelse fattigt på funktioner. Der er i alt seks 6 Gb/sek.-porte (SATA), support til ddr3 ved 1.866 MT/sek., Killer LAN og en fancy audioløsning, men det er også det. Kortet virker som en neddroslet version af B150’s mere raffinerede Z170-bror. Selv dets M.2-slot bærer præg af, hvor det skulle loddes fast.

Hvad ydelsen angår, har B150-chipsættet meget begrænsede muligheder for overclocking. For “begrænsede”, læs ingen. Der er heller ikke support til XMP-profiler. Bortset fra det fungerer det, som man kan forvente. Det adskiller sig kun meget lidt fra de øvrige testresultater, bortset fra de overclockede benchmarks og hukommelsesbåndbredde. Det er også værd at bemærke, at skønt det fremgår af BIOS, at Intels Turbo-teknologi er til rådighed, så vi aldrig vores Core i7-6700K komme op på 4 GHz, sammenlignet med dets maksimun på 4,2 GHz.

Hvis man kun er interesseret i en lille opgradering til et Core i5-6600 med en bedre audioløsning og support til tovejs-Crossfire/SLI, er dette kort ideelt. Men hvis man stadig er på Devils Canyon, Haswell, eller sågar Ivy Bridge, får man ikke meget mere ud af det. Lidt ekstra USB-support og en opgradering til 8 x pci-e 3.0-lanes i forhold til Z97’s 8 x pci-e 2.0-lanes, er alt, hvad man får.

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland