Test: ASRock Fatal1ty B150 Gaming K4/D3

Vi forstår ikke ASRocks valg af navne. Fatal-et-ty? Hvad betyder det? Til gengæld er det et mærke, der gerne bliver hyldet som gamerens foretrukne bundkort fra netop dette firma. Men hvordan klarer det sig sammen med Skylake og B150-chipsættet?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Man vil bemærke, at denne model er bagudkompatibel med den aldrende, men driftssikre ddr3-standard. Hvis man vælger denne løsning, mister man naturligvis den ekstra båndbredde, lavere spænding og højere kapacitet hos ddr4.

Hvis vi ser bort fra det, er dette bundkort en anelse fattigt på funktioner. Der er i alt seks 6 Gb/sek.-porte (SATA), support til ddr3 ved 1.866 MT/sek., Killer LAN og en fancy audioløsning, men det er også det. Kortet virker som en neddroslet version af B150’s mere raffinerede Z170-bror. Selv dets M.2-slot bærer præg af, hvor det skulle loddes fast.

Hvad ydelsen angår, har B150-chipsættet meget begrænsede muligheder for overclocking. For “begrænsede”, læs ingen. Der er heller ikke support til XMP-profiler. Bortset fra det fungerer det, som man kan forvente. Det adskiller sig kun meget lidt fra de øvrige testresultater, bortset fra de overclockede benchmarks og hukommelsesbåndbredde. Det er også værd at bemærke, at skønt det fremgår af BIOS, at Intels Turbo-teknologi er til rådighed, så vi aldrig vores Core i7-6700K komme op på 4 GHz, sammenlignet med dets maksimun på 4,2 GHz.

Hvis man kun er interesseret i en lille opgradering til et Core i5-6600 med en bedre audioløsning og support til tovejs-Crossfire/SLI, er dette kort ideelt. Men hvis man stadig er på Devils Canyon, Haswell, eller sågar Ivy Bridge, får man ikke meget mere ud af det. Lidt ekstra USB-support og en opgradering til 8 x pci-e 3.0-lanes i forhold til Z97’s 8 x pci-e 2.0-lanes, er alt, hvad man får.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S