Test: Verbatim High Performance Sound Isolating Earphones

Hovedtelefoner er næppe det produkt, du først tænker på, når du ser navnet Verbatim. Ikke desto mindre har det alsidige firma netop lanceret et nyt sæt in-ear-hovedtelefoner i deres produktportefølje.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Verbatim High Performance Sound Isolating Earphones skabte ved første øjekast glæde hos undertegnede på grund af det filtringsfri flade kabel.

Kablet huser også en lille mikrofon med knap, hvor du kan modtage eller slukke opkald, eller pause og spille musik. Den lydisolerede del af produktnavnet kommer af, at når du får udvalgt den rette silikonetip på ørepropperne, bliver en stor del af omverdenen lukket ude. Det virker lige så godt, som de fleste andre in-ear, men kan naturligvis ikke konkurrere med (dyrere) hovedtelefoner med aktiv støjreduktion.

Lyden fra hovedtelefonerne var klar og tydelig med en god bas og en overraskende venlig diskant og mellemtone - områder der ellers ofte kan lide i det lidt billigere segment. For ja, til en pris på 299 kr., er der tale om et særdeles gunstigt køb, og i denne prisklasse ligger hovedtelefonerne særdeles stærkt i feltet med en velafbalanceret lyd, pænt design og god byggekvalitet.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos