Test: Verbatim High Performance Sound Isolating Earphones

Hovedtelefoner er næppe det produkt, du først tænker på, når du ser navnet Verbatim. Ikke desto mindre har det alsidige firma netop lanceret et nyt sæt in-ear-hovedtelefoner i deres produktportefølje.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Verbatim High Performance Sound Isolating Earphones skabte ved første øjekast glæde hos undertegnede på grund af det filtringsfri flade kabel.

Kablet huser også en lille mikrofon med knap, hvor du kan modtage eller slukke opkald, eller pause og spille musik. Den lydisolerede del af produktnavnet kommer af, at når du får udvalgt den rette silikonetip på ørepropperne, bliver en stor del af omverdenen lukket ude. Det virker lige så godt, som de fleste andre in-ear, men kan naturligvis ikke konkurrere med (dyrere) hovedtelefoner med aktiv støjreduktion.

Lyden fra hovedtelefonerne var klar og tydelig med en god bas og en overraskende venlig diskant og mellemtone - områder der ellers ofte kan lide i det lidt billigere segment. For ja, til en pris på 299 kr., er der tale om et særdeles gunstigt køb, og i denne prisklasse ligger hovedtelefonerne særdeles stærkt i feltet med en velafbalanceret lyd, pænt design og god byggekvalitet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS