Test: Verbatim High Performance Sound Isolating Earphones

Hovedtelefoner er næppe det produkt, du først tænker på, når du ser navnet Verbatim. Ikke desto mindre har det alsidige firma netop lanceret et nyt sæt in-ear-hovedtelefoner i deres produktportefølje.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Verbatim High Performance Sound Isolating Earphones skabte ved første øjekast glæde hos undertegnede på grund af det filtringsfri flade kabel.

Kablet huser også en lille mikrofon med knap, hvor du kan modtage eller slukke opkald, eller pause og spille musik. Den lydisolerede del af produktnavnet kommer af, at når du får udvalgt den rette silikonetip på ørepropperne, bliver en stor del af omverdenen lukket ude. Det virker lige så godt, som de fleste andre in-ear, men kan naturligvis ikke konkurrere med (dyrere) hovedtelefoner med aktiv støjreduktion.

Lyden fra hovedtelefonerne var klar og tydelig med en god bas og en overraskende venlig diskant og mellemtone - områder der ellers ofte kan lide i det lidt billigere segment. For ja, til en pris på 299 kr., er der tale om et særdeles gunstigt køb, og i denne prisklasse ligger hovedtelefonerne særdeles stærkt i feltet med en velafbalanceret lyd, pænt design og god byggekvalitet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse