Test: AV Distribution ABook 910HDS

Da ABook 910HDS er en 17,3" bærbar, er der lidt mere plads at give af. Der er for det første blevet plads til et dvd-multidrev, og så er det en af to deltagere med to drev under hjelmen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Til næstlaveste pris i testen og den laveste indenfor det prisspektrum, vi havde fastsat, er det lykkedes folkene bag ABook at udstyre ABook 910HDS med en drevkonfiguration, der er aldeles forrygende.

Ikke ét ssd-drev, men hele to udgør hjertet i denne kraftige bærbare computer. Den anvendte Samsung SSD 950 Pro pci-e ssd er forrygende, intet mindre. Den 1 TB store ssd nummer to er heller ikke sløv, den ligger mellem 450 til 500 MB/s i læse- og skriveoperationer.

AV Distribution ABook 910HDS Det er ofte de små ting, der gør det. Med sine 17,3" er 910HDS ikke lille, men de skrå hjørner får den til at virke lidt mindre.

Den 17,3" bærbare er ikke den mest mobile, men for typen er det heller ikke det vigtigste element, da man oftest vil være tilsluttet elnettet, i hvert fald når krævende opgaver skal udføres.
ABook 910HDS kan til gengæld byde på et numerisk tastatur for dem, der er fan deraf. Plastkabinettet er til gengæld beklædt med et gummilignende materiale på håndledstøtten og bagsiden af skærmen, der ganske enkelt øger brugerkomforten.

AV Distribution ABook 910HDS Håndfladestøtten, det forsænkede tastatur og den fløjlsbløde kabinetoverflade lægger op til en behagelig brugsoplevelse.

Den bærbare er udstyret med samme firkernede Intel Core i7-6700HQ processor, som sidder i to andre deltagere. Den sørger for at selv krævende opgaver afvikles uden problem. Rammængden er rigeligt til selv hukommelsesintensive opgaver, og det indbyggede GeForce GTX960M er rigeligt til diverse opgaver, også gaming så længe spiltitlen ikke er vildt krævende.

Som det ses, klarer ABook 910HDS sig rigtigt godt og er mere eller mindre på linje med feltet i testen, når det kommer til ydelse. Skærmen har full HD- opløsning og er stadig detaljeret nok til de fleste.

Skærmen er ikke helt så lysstærk som hos modstanderne generelt, og den har ikke et helt så imponerende eller farveægte billede.

ABook 9210HDS har dog en lille mangel, når det kommer til moderne features, det er nemlig den eneste deltager, der ikke er udstyret med enten Thunderbolt port, eller USB 3.1 Type-C port.
Tastaturet er baggrundsbelyst,  det har fine regulære taster med mellemlang vandring med en fin respons. Touchpad er god med gode museknapper. Endelig er der fingeraftryksscanner.

AV Distribution ABook 910HDS Det er ikke de eksotiske materialer, der karakteriserer 910HDS. Snarere voldsom ydelse.
Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network