Test: AV Distribution ABook 910HDS

Da ABook 910HDS er en 17,3" bærbar, er der lidt mere plads at give af. Der er for det første blevet plads til et dvd-multidrev, og så er det en af to deltagere med to drev under hjelmen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Til næstlaveste pris i testen og den laveste indenfor det prisspektrum, vi havde fastsat, er det lykkedes folkene bag ABook at udstyre ABook 910HDS med en drevkonfiguration, der er aldeles forrygende.

Ikke ét ssd-drev, men hele to udgør hjertet i denne kraftige bærbare computer. Den anvendte Samsung SSD 950 Pro pci-e ssd er forrygende, intet mindre. Den 1 TB store ssd nummer to er heller ikke sløv, den ligger mellem 450 til 500 MB/s i læse- og skriveoperationer.

AV Distribution ABook 910HDS Det er ofte de små ting, der gør det. Med sine 17,3" er 910HDS ikke lille, men de skrå hjørner får den til at virke lidt mindre.

Den 17,3" bærbare er ikke den mest mobile, men for typen er det heller ikke det vigtigste element, da man oftest vil være tilsluttet elnettet, i hvert fald når krævende opgaver skal udføres.
ABook 910HDS kan til gengæld byde på et numerisk tastatur for dem, der er fan deraf. Plastkabinettet er til gengæld beklædt med et gummilignende materiale på håndledstøtten og bagsiden af skærmen, der ganske enkelt øger brugerkomforten.

AV Distribution ABook 910HDS Håndfladestøtten, det forsænkede tastatur og den fløjlsbløde kabinetoverflade lægger op til en behagelig brugsoplevelse.

Den bærbare er udstyret med samme firkernede Intel Core i7-6700HQ processor, som sidder i to andre deltagere. Den sørger for at selv krævende opgaver afvikles uden problem. Rammængden er rigeligt til selv hukommelsesintensive opgaver, og det indbyggede GeForce GTX960M er rigeligt til diverse opgaver, også gaming så længe spiltitlen ikke er vildt krævende.

Som det ses, klarer ABook 910HDS sig rigtigt godt og er mere eller mindre på linje med feltet i testen, når det kommer til ydelse. Skærmen har full HD- opløsning og er stadig detaljeret nok til de fleste.

Skærmen er ikke helt så lysstærk som hos modstanderne generelt, og den har ikke et helt så imponerende eller farveægte billede.

ABook 9210HDS har dog en lille mangel, når det kommer til moderne features, det er nemlig den eneste deltager, der ikke er udstyret med enten Thunderbolt port, eller USB 3.1 Type-C port.
Tastaturet er baggrundsbelyst,  det har fine regulære taster med mellemlang vandring med en fin respons. Touchpad er god med gode museknapper. Endelig er der fingeraftryksscanner.

AV Distribution ABook 910HDS Det er ikke de eksotiske materialer, der karakteriserer 910HDS. Snarere voldsom ydelse.
Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S