Test: AV Distribution ABook 910HDS

Da ABook 910HDS er en 17,3" bærbar, er der lidt mere plads at give af. Der er for det første blevet plads til et dvd-multidrev, og så er det en af to deltagere med to drev under hjelmen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Til næstlaveste pris i testen og den laveste indenfor det prisspektrum, vi havde fastsat, er det lykkedes folkene bag ABook at udstyre ABook 910HDS med en drevkonfiguration, der er aldeles forrygende.

Ikke ét ssd-drev, men hele to udgør hjertet i denne kraftige bærbare computer. Den anvendte Samsung SSD 950 Pro pci-e ssd er forrygende, intet mindre. Den 1 TB store ssd nummer to er heller ikke sløv, den ligger mellem 450 til 500 MB/s i læse- og skriveoperationer.

AV Distribution ABook 910HDS Det er ofte de små ting, der gør det. Med sine 17,3" er 910HDS ikke lille, men de skrå hjørner får den til at virke lidt mindre.

Den 17,3" bærbare er ikke den mest mobile, men for typen er det heller ikke det vigtigste element, da man oftest vil være tilsluttet elnettet, i hvert fald når krævende opgaver skal udføres.
ABook 910HDS kan til gengæld byde på et numerisk tastatur for dem, der er fan deraf. Plastkabinettet er til gengæld beklædt med et gummilignende materiale på håndledstøtten og bagsiden af skærmen, der ganske enkelt øger brugerkomforten.

AV Distribution ABook 910HDS Håndfladestøtten, det forsænkede tastatur og den fløjlsbløde kabinetoverflade lægger op til en behagelig brugsoplevelse.

Den bærbare er udstyret med samme firkernede Intel Core i7-6700HQ processor, som sidder i to andre deltagere. Den sørger for at selv krævende opgaver afvikles uden problem. Rammængden er rigeligt til selv hukommelsesintensive opgaver, og det indbyggede GeForce GTX960M er rigeligt til diverse opgaver, også gaming så længe spiltitlen ikke er vildt krævende.

Som det ses, klarer ABook 910HDS sig rigtigt godt og er mere eller mindre på linje med feltet i testen, når det kommer til ydelse. Skærmen har full HD- opløsning og er stadig detaljeret nok til de fleste.

Skærmen er ikke helt så lysstærk som hos modstanderne generelt, og den har ikke et helt så imponerende eller farveægte billede.

ABook 9210HDS har dog en lille mangel, når det kommer til moderne features, det er nemlig den eneste deltager, der ikke er udstyret med enten Thunderbolt port, eller USB 3.1 Type-C port.
Tastaturet er baggrundsbelyst,  det har fine regulære taster med mellemlang vandring med en fin respons. Touchpad er god med gode museknapper. Endelig er der fingeraftryksscanner.

AV Distribution ABook 910HDS Det er ikke de eksotiske materialer, der karakteriserer 910HDS. Snarere voldsom ydelse.
Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job