Test: Trådløs og hårdfør

Jabra Rox Wireless levere høj trådløs kvalitet med Dolby-lyd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Prisen er høj, men heldigvis følger kvalitetsindtrykket med. Det bløde gummi og plasten føles og syner lækkert. Læg dertil trådløs tilslutning (Bluetooth og NFC), fjernbetjening på kablet og mulighed for tale, og det begynder at hænge sammen. Der er endda Dolby-lyd, hvilket giver en ekstra effekt og rumfornemmelse, når der ses film. Denne funktion virker faktisk fint.

Musikgengivelsen er allerede fra første strofe fint åben i mellemtone og diskant. Det er behageligt hele vejen igennem. Vi savner lidt varme og fylde i bassen, men ellers et homogent og velafstemt lydbillede.

Prisen er som sagt i den høje ende, og det skyldes selvfølgelig komponent- og byggekvaliteten, men også, at Jabra-enheden kan modstå både vand og støv.

Der medfølger øreprofiler, så hovedtelefonen skal nok passe nærmest uanset, hvilket blomkålsøre man måtte være født med.

Ønsker du bedst mulig lyd, kan du få mere ud af konkurrenten fra Sennheiser, der er billigere, eller AKG-hovedtelefonen, som koster det samme og spiller bedre. Men skal det være trådløst, lækkert og holdbart til hverdagen, er Jabra absolut værd at tjekke ud. Så en anbefaling kan det sagtens blive til.

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics