Test: Trådløs og hårdfør

Jabra Rox Wireless levere høj trådløs kvalitet med Dolby-lyd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Prisen er høj, men heldigvis følger kvalitetsindtrykket med. Det bløde gummi og plasten føles og syner lækkert. Læg dertil trådløs tilslutning (Bluetooth og NFC), fjernbetjening på kablet og mulighed for tale, og det begynder at hænge sammen. Der er endda Dolby-lyd, hvilket giver en ekstra effekt og rumfornemmelse, når der ses film. Denne funktion virker faktisk fint.

Musikgengivelsen er allerede fra første strofe fint åben i mellemtone og diskant. Det er behageligt hele vejen igennem. Vi savner lidt varme og fylde i bassen, men ellers et homogent og velafstemt lydbillede.

Prisen er som sagt i den høje ende, og det skyldes selvfølgelig komponent- og byggekvaliteten, men også, at Jabra-enheden kan modstå både vand og støv.

Der medfølger øreprofiler, så hovedtelefonen skal nok passe nærmest uanset, hvilket blomkålsøre man måtte være født med.

Ønsker du bedst mulig lyd, kan du få mere ud af konkurrenten fra Sennheiser, der er billigere, eller AKG-hovedtelefonen, som koster det samme og spiller bedre. Men skal det være trådløst, lækkert og holdbart til hverdagen, er Jabra absolut værd at tjekke ud. Så en anbefaling kan det sagtens blive til.

 

Læses lige nu

    Eldorado A/S

    IT-supporter

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job