Test: Trådløs og hårdfør

Jabra Rox Wireless levere høj trådløs kvalitet med Dolby-lyd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Prisen er høj, men heldigvis følger kvalitetsindtrykket med. Det bløde gummi og plasten føles og syner lækkert. Læg dertil trådløs tilslutning (Bluetooth og NFC), fjernbetjening på kablet og mulighed for tale, og det begynder at hænge sammen. Der er endda Dolby-lyd, hvilket giver en ekstra effekt og rumfornemmelse, når der ses film. Denne funktion virker faktisk fint.

Musikgengivelsen er allerede fra første strofe fint åben i mellemtone og diskant. Det er behageligt hele vejen igennem. Vi savner lidt varme og fylde i bassen, men ellers et homogent og velafstemt lydbillede.

Prisen er som sagt i den høje ende, og det skyldes selvfølgelig komponent- og byggekvaliteten, men også, at Jabra-enheden kan modstå både vand og støv.

Der medfølger øreprofiler, så hovedtelefonen skal nok passe nærmest uanset, hvilket blomkålsøre man måtte være født med.

Ønsker du bedst mulig lyd, kan du få mere ud af konkurrenten fra Sennheiser, der er billigere, eller AKG-hovedtelefonen, som koster det samme og spiller bedre. Men skal det være trådløst, lækkert og holdbart til hverdagen, er Jabra absolut værd at tjekke ud. Så en anbefaling kan det sagtens blive til.

 

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank