Test: Trådløs og hårdfør

Jabra Rox Wireless levere høj trådløs kvalitet med Dolby-lyd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Prisen er høj, men heldigvis følger kvalitetsindtrykket med. Det bløde gummi og plasten føles og syner lækkert. Læg dertil trådløs tilslutning (Bluetooth og NFC), fjernbetjening på kablet og mulighed for tale, og det begynder at hænge sammen. Der er endda Dolby-lyd, hvilket giver en ekstra effekt og rumfornemmelse, når der ses film. Denne funktion virker faktisk fint.

Musikgengivelsen er allerede fra første strofe fint åben i mellemtone og diskant. Det er behageligt hele vejen igennem. Vi savner lidt varme og fylde i bassen, men ellers et homogent og velafstemt lydbillede.

Prisen er som sagt i den høje ende, og det skyldes selvfølgelig komponent- og byggekvaliteten, men også, at Jabra-enheden kan modstå både vand og støv.

Der medfølger øreprofiler, så hovedtelefonen skal nok passe nærmest uanset, hvilket blomkålsøre man måtte være født med.

Ønsker du bedst mulig lyd, kan du få mere ud af konkurrenten fra Sennheiser, der er billigere, eller AKG-hovedtelefonen, som koster det samme og spiller bedre. Men skal det være trådløst, lækkert og holdbart til hverdagen, er Jabra absolut værd at tjekke ud. Så en anbefaling kan det sagtens blive til.

 

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect