Test: Fleksibel Windows-tablet

<strong>Acer Aspire Switch 10 V er en fin lille multimaskine til dem, der gerne vil have det optimale ud af en Windows-tablet</strong>.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Man kommer langt med en tablet nu om dage. Især hvis den kan tilkobles et godt tastatur, så man kan arbejde seriøst. Det får du – og mere til – med Aspire Switch 10 V.

Fin skærm  

Med skærmstørrelse på 10 tommer er Aspire Switch 10 V en nogenlunde almindelig tablet af format. Den kan synes lige lovlig lille til visse opgaver, til gengæld giver det kompakte design god mobilitet.
Skærmen står flot og skarpt i WUXGA med gode betragtningsvinkler og stærke farver.

Moderate kræfter

Det er næppe den type computer, man vil hive frem, hvis der skal laves store PowerPoint-præsentationer, 3D-tegninger eller omfattende videoredigering.

Den egner sig bedst til lettere arbejdsopgaver, som lidt skriveri, billedredigering og den slags. Til dette er der fint med kræfter i den lille maskine. Man mærker ikke megen slinger i valsen ved almindelig brug.

Undlader man at presse den for meget, holder batteriet også ret længe på en opladning. Du kan snildt klare dig igennem en arbejdsdag uden at oplade.

Glimrende tastatur

Gode taster er en vigtig betingelse for at kunne arbejde ordentligt. Her har Acer heldigvis ikke sparet i mærkbar grad. Tastaturet er solidt og forsynet med stabile taster. Magneter gør det nemt at klikke tastaturet på skærmen, og den særlige hængsel-mekanisme giver mulighed for at flippe skærmen næsten hele vejen bagover, så du også kan bruge Aspire Switch 10 V som mobil billedfremviser i telt-tilstand.

Svært at klage

Det er en relativt velforsynet tablet. Med USB C, hurtig wi-fi ac og Bluetooth 4.0 har den, hvad de fleste har behov for af forbindelser. Og med to kameraer, kortlæser og udmærkede højttalere er det svært at klage til denne pris.  

Man kan dog overveje, om Windows 10 er det rette styresystem til en enhed af denne type. Det vil det være for nogen. Dem der hovedsageligt vil bruge computeren til arbejde får størst fleksibilitet med Windows. Er det ligeså meget en god tablet til internet og underholdning, man er ude efter, er der dog bedre alternativer.

Det må afhænge af individuelle prioriteringer, hvad der er det rette. Er du til denne type enhed, kan Acer ikke klandres for ikke at have gjort et glimrende stykke arbejde.

 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse