Nemmere flyvning med Samsung

SAS og Samsung vil nu lade dig tjekke ind på flyrejsen med dit Samsung Gear smart-ur.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du har længe kunnet tjekke ind på dit fly med din smartphone og Apples Watch, men nu har SAS og Samsung endelig lavet en løsning, så ejere af Samsung smarte ur, Samsung Gear S2, også kan nøjes med at flashe håndleddet, når de er i lufthavnen.

Ved at bruge SAS app’en og den nye Smart Pass på Gear S2 kan du altså både få dit boarding-kort på armen og tilmed få opdaterede informationer om, hvornår dit fly har afgang, hvilken gate du skal gå til og meget mere.

SAS har dog flere spændende ting i ærmet til fremtidens flypassagerer. Selskabet, som lige nu kan fejre 70 års fødselsdag, skriver i en pressemeddelelse, at deres SAS Labs er i fuld gang med at udvikle flere nye spændende innovationer lige fra boardingpas, der sidder under huden til smarte og personlige bagagemærker.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS