Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Nemmere flyvning med Samsung

SAS og Samsung vil nu lade dig tjekke ind på flyrejsen med dit Samsung Gear smart-ur.

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du har længe kunnet tjekke ind på dit fly med din smartphone og Apples Watch, men nu har SAS og Samsung endelig lavet en løsning, så ejere af Samsung smarte ur, Samsung Gear S2, også kan nøjes med at flashe håndleddet, når de er i lufthavnen.

Ved at bruge SAS app’en og den nye Smart Pass på Gear S2 kan du altså både få dit boarding-kort på armen og tilmed få opdaterede informationer om, hvornår dit fly har afgang, hvilken gate du skal gå til og meget mere.

SAS har dog flere spændende ting i ærmet til fremtidens flypassagerer. Selskabet, som lige nu kan fejre 70 års fødselsdag, skriver i en pressemeddelelse, at deres SAS Labs er i fuld gang med at udvikle flere nye spændende innovationer lige fra boardingpas, der sidder under huden til smarte og personlige bagagemærker.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

03. marts 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere