Nemmere flyvning med Samsung

SAS og Samsung vil nu lade dig tjekke ind på flyrejsen med dit Samsung Gear smart-ur.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du har længe kunnet tjekke ind på dit fly med din smartphone og Apples Watch, men nu har SAS og Samsung endelig lavet en løsning, så ejere af Samsung smarte ur, Samsung Gear S2, også kan nøjes med at flashe håndleddet, når de er i lufthavnen.

Ved at bruge SAS app’en og den nye Smart Pass på Gear S2 kan du altså både få dit boarding-kort på armen og tilmed få opdaterede informationer om, hvornår dit fly har afgang, hvilken gate du skal gå til og meget mere.

SAS har dog flere spændende ting i ærmet til fremtidens flypassagerer. Selskabet, som lige nu kan fejre 70 års fødselsdag, skriver i en pressemeddelelse, at deres SAS Labs er i fuld gang med at udvikle flere nye spændende innovationer lige fra boardingpas, der sidder under huden til smarte og personlige bagagemærker.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job