Test: Ekstrem disk imponerer

Seagate Innov8 rummer hele 8000 gigabyte i en disk uden ekstern strømforsyning og i et chassis med køleribber!.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er sjældent, at man får en ”må eje”-følelse over for en stor harddisk, som vejer mere end mange lette bærbare computere. Men Seagate Innov8 skiller sig ud fra mængden på alle måder.
Designet er mildest talt opsigtsvækkende med køleribber i metal hele vejen rundt. Det ser hamrende godt ud og er med til at lede varmen væk fra den store disk. Det er bestemt overdrevet, for mindre kunne gøre det, men når resultatet er så flot som her, er det da bare i orden.

At Innov8 er tung og stor kan vi tilgive, da det under ingen omstændigheder er en disk, som er beregnet til at have med sig på farten. Den vil – og det er ret unikt – faktisk se så godt ud på skrivebordet, at du vil stille den frem til skue. Og det kan du sagtens, da den kun har behov for ét kabel. Innov8 benytter USB 3.1-standarden og er ikke kompatibel bagud til USB 2.0 eller 3.0, og det er dens akilleshæl. Årsagen er, at der er et indbygget batteri i enheden, som sørger for, at det hele kører, og denne fremgangsmåde kræver USB 3.1. Af samme grund skal disken være tilsluttet i nogle minutter, første gang du bruger den. En diode markerer, at disken er klar. Herefter kan du bruge den helt som andre diske, og kun hvis den har stået ubrugt i længere tid, skal du lade den op igen. Hvorfor hele dette arrangement? Jo, du slipper for en ekstern strømforsyning, som store harddiske normalt kræver.

Produktets pris ligger i den høje ende. Men prisen pr. gigabyte er mere end rimelig takket være den høje kapacitet. Dertil kommer en høj overførselshastighed – testens næstbedste. Så hvis du har brug for godt med lagerplads, så kan vi bestemt anbefale Innov8.

Drives af batteri
Det indbyggede batteri bliver ladet op gennem USB-indgangen.

Nyeste USB-standard
USB 3.1 er et krav for, at disken kan virke, og den er ikke kompatibel bagud.

Ingen blæser
Der er ingen blæser eller udluftning til disken og elektronikken – afkølingen tager ribberne sig af.

 

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect