Test: Ekstrem disk imponerer

Seagate Innov8 rummer hele 8000 gigabyte i en disk uden ekstern strømforsyning og i et chassis med køleribber!.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er sjældent, at man får en ”må eje”-følelse over for en stor harddisk, som vejer mere end mange lette bærbare computere. Men Seagate Innov8 skiller sig ud fra mængden på alle måder.
Designet er mildest talt opsigtsvækkende med køleribber i metal hele vejen rundt. Det ser hamrende godt ud og er med til at lede varmen væk fra den store disk. Det er bestemt overdrevet, for mindre kunne gøre det, men når resultatet er så flot som her, er det da bare i orden.

At Innov8 er tung og stor kan vi tilgive, da det under ingen omstændigheder er en disk, som er beregnet til at have med sig på farten. Den vil – og det er ret unikt – faktisk se så godt ud på skrivebordet, at du vil stille den frem til skue. Og det kan du sagtens, da den kun har behov for ét kabel. Innov8 benytter USB 3.1-standarden og er ikke kompatibel bagud til USB 2.0 eller 3.0, og det er dens akilleshæl. Årsagen er, at der er et indbygget batteri i enheden, som sørger for, at det hele kører, og denne fremgangsmåde kræver USB 3.1. Af samme grund skal disken være tilsluttet i nogle minutter, første gang du bruger den. En diode markerer, at disken er klar. Herefter kan du bruge den helt som andre diske, og kun hvis den har stået ubrugt i længere tid, skal du lade den op igen. Hvorfor hele dette arrangement? Jo, du slipper for en ekstern strømforsyning, som store harddiske normalt kræver.

Produktets pris ligger i den høje ende. Men prisen pr. gigabyte er mere end rimelig takket være den høje kapacitet. Dertil kommer en høj overførselshastighed – testens næstbedste. Så hvis du har brug for godt med lagerplads, så kan vi bestemt anbefale Innov8.

Drives af batteri
Det indbyggede batteri bliver ladet op gennem USB-indgangen.

Nyeste USB-standard
USB 3.1 er et krav for, at disken kan virke, og den er ikke kompatibel bagud.

Ingen blæser
Der er ingen blæser eller udluftning til disken og elektronikken – afkølingen tager ribberne sig af.

 

Læses lige nu

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S