Test: Ekstrem disk imponerer

Seagate Innov8 rummer hele 8000 gigabyte i en disk uden ekstern strømforsyning og i et chassis med køleribber!.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er sjældent, at man får en ”må eje”-følelse over for en stor harddisk, som vejer mere end mange lette bærbare computere. Men Seagate Innov8 skiller sig ud fra mængden på alle måder.
Designet er mildest talt opsigtsvækkende med køleribber i metal hele vejen rundt. Det ser hamrende godt ud og er med til at lede varmen væk fra den store disk. Det er bestemt overdrevet, for mindre kunne gøre det, men når resultatet er så flot som her, er det da bare i orden.

At Innov8 er tung og stor kan vi tilgive, da det under ingen omstændigheder er en disk, som er beregnet til at have med sig på farten. Den vil – og det er ret unikt – faktisk se så godt ud på skrivebordet, at du vil stille den frem til skue. Og det kan du sagtens, da den kun har behov for ét kabel. Innov8 benytter USB 3.1-standarden og er ikke kompatibel bagud til USB 2.0 eller 3.0, og det er dens akilleshæl. Årsagen er, at der er et indbygget batteri i enheden, som sørger for, at det hele kører, og denne fremgangsmåde kræver USB 3.1. Af samme grund skal disken være tilsluttet i nogle minutter, første gang du bruger den. En diode markerer, at disken er klar. Herefter kan du bruge den helt som andre diske, og kun hvis den har stået ubrugt i længere tid, skal du lade den op igen. Hvorfor hele dette arrangement? Jo, du slipper for en ekstern strømforsyning, som store harddiske normalt kræver.

Produktets pris ligger i den høje ende. Men prisen pr. gigabyte er mere end rimelig takket være den høje kapacitet. Dertil kommer en høj overførselshastighed – testens næstbedste. Så hvis du har brug for godt med lagerplads, så kan vi bestemt anbefale Innov8.

Drives af batteri
Det indbyggede batteri bliver ladet op gennem USB-indgangen.

Nyeste USB-standard
USB 3.1 er et krav for, at disken kan virke, og den er ikke kompatibel bagud.

Ingen blæser
Der er ingen blæser eller udluftning til disken og elektronikken – afkølingen tager ribberne sig af.

 

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S