Test: Ekstrem disk imponerer

Seagate Innov8 rummer hele 8000 gigabyte i en disk uden ekstern strømforsyning og i et chassis med køleribber!.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er sjældent, at man får en ”må eje”-følelse over for en stor harddisk, som vejer mere end mange lette bærbare computere. Men Seagate Innov8 skiller sig ud fra mængden på alle måder.
Designet er mildest talt opsigtsvækkende med køleribber i metal hele vejen rundt. Det ser hamrende godt ud og er med til at lede varmen væk fra den store disk. Det er bestemt overdrevet, for mindre kunne gøre det, men når resultatet er så flot som her, er det da bare i orden.

At Innov8 er tung og stor kan vi tilgive, da det under ingen omstændigheder er en disk, som er beregnet til at have med sig på farten. Den vil – og det er ret unikt – faktisk se så godt ud på skrivebordet, at du vil stille den frem til skue. Og det kan du sagtens, da den kun har behov for ét kabel. Innov8 benytter USB 3.1-standarden og er ikke kompatibel bagud til USB 2.0 eller 3.0, og det er dens akilleshæl. Årsagen er, at der er et indbygget batteri i enheden, som sørger for, at det hele kører, og denne fremgangsmåde kræver USB 3.1. Af samme grund skal disken være tilsluttet i nogle minutter, første gang du bruger den. En diode markerer, at disken er klar. Herefter kan du bruge den helt som andre diske, og kun hvis den har stået ubrugt i længere tid, skal du lade den op igen. Hvorfor hele dette arrangement? Jo, du slipper for en ekstern strømforsyning, som store harddiske normalt kræver.

Produktets pris ligger i den høje ende. Men prisen pr. gigabyte er mere end rimelig takket være den høje kapacitet. Dertil kommer en høj overførselshastighed – testens næstbedste. Så hvis du har brug for godt med lagerplads, så kan vi bestemt anbefale Innov8.

Drives af batteri
Det indbyggede batteri bliver ladet op gennem USB-indgangen.

Nyeste USB-standard
USB 3.1 er et krav for, at disken kan virke, og den er ikke kompatibel bagud.

Ingen blæser
Der er ingen blæser eller udluftning til disken og elektronikken – afkølingen tager ribberne sig af.

 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job