Hårdt og stort museunderlag til gamere

Sandberg EsportsEquipment-serien for gamere har vokseværk, og bliver nu udvidet med Sandberg Gamer Mousepad Hard Aluminium, et stort museunderlag i aluminium.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Verden er i forvejen fuld af museunderlag. Sandbergs nye underlag er bare ikke som de andre. Grundmaterialet er aluminium, så man får et stift og fast underlag med en perfekt vægt. Oversiden er belagt med et præcisionsmateriale, som sikrer at optiske mus og lasermus får helt perfekte betingelser. Undersiden er belagt med et skridsikkert materiale. Og så er hele herligheden noget større end man normalt ser, nemlig 320x270 mm. Finishen er rundet smukt af med en chromekant.

Kombinationen af komposition, vægt og dimensioner giver idéelle forhold for en gamer, som har behov for høj præcision og lynhurtig reaktion på selv den mindste bevægelse.

Sandberg Gamer Mousepad Hard Aluminium er på vej ud i butikkerne. Prisen er 249 kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S