Spil mobilspil på computeren med gratis program

Nox APP Player er et gratis program, der gør det muligt at spille Pokémon Go og alle de andre sjove Android-spil på computeren .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der findes et væld af gode spil til Android, og der kommer hele tiden nye. Vil du have spillene op på en større skærm end mobilens, så klarer Nox APP Player sagen. Her er tale om et gratis program skabt til at køre dine mobilspil på computeren.

Virtual Android-maskine

Nox APP Player fungerer som en virtuel maskine, der loader Android-systemet på din computer i en PC-optimeret version, hvor du har adgang til alt hvad du forventer i en Android-enhed. Du kan logge på din Google-konto og hente alle de spil du har lyst til. Dog stødte vi ind i lidt problemer her. Programmet genkendte ikke vores bruger-ID, da vi ville ikke logge direkte ind på kontoen fra Google Play. Vi var nødt til at vælge Browser-login for at den genkendte os. Men så kørte det fint, og vi oplevede ikke andre problemer med programmet. 

Spil mod hinanden

Spil som Pokémon Go fungerer udmærket på Nox APP Player, selv det er svært at rende rundt med en computer, når man er på Pokémon-jagt, men det er ikke alle mobilspil, der er lige godt egnet til at spille på en computer. Det er dog rart at have muligheden for at spille dem på den store skærm, og det får du med Nox APP Player. Programmet også en Multi-Drive-funktion, der gør det muligt at spille multi-player-spil ved at køre flere virtuelle Android-maskiner samtidig.

Nox APP Player kan hentes her.

 

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S