Billigt 3-i-1 TV fra Philips

Philips 5231 er det første produkt, der kombinerer TV, computerskærm og Bluetooth-højtaler i ét. Prisen er overrasende lav.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det unikke TV har allerede modtaget en Red Dot Design-pris. Designet er i en moderne, ren stil, og dette 24” (60 cm) Full HD TV har en indbygget 16W Bluetooth-højtaler i foden.

"Det er et lille TV – men billed- og lydkvaliteten er fremragende. Uanset om, du streamer musik fra din smartphone, ser TV eller forbinder det med din bærbare computer", siger Mads Neumann.

Nem løsning

Denne 3-i-1-løsning gør, at du ikke behøver lade både et TV, en højtaler og en computerskærm tage plads op.

Der er to HDMI-indgange og Easylink, som får flere produkter til at fungere sammen på en nem måde; eksempelvis behøver du kun én fjernbetjening og ikke én til hvert produkt.

Der er USB-port til USB-stik, digitalt kamera og andre enheder.

Se alle dine TV-kanaler

Hvis du vil tilslutte din bærbare computer, så er der både en VGA- og en HDMI-port. Der er også en CI+ port til kort fra TV-distributører, så du kan få adgang til de samme TV-kanaler, som du har på stuens TV.

Du kan nemt flytte rundt på TV’et inde i huset eller tage det med ud i haven eller på altanen, da det er en letvægtsmodel på blot 4,4 kg.

Philips 5231 sælges til en vejledende pris på 2.499 kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job