Billigt 3-i-1 TV fra Philips

Philips 5231 er det første produkt, der kombinerer TV, computerskærm og Bluetooth-højtaler i ét. Prisen er overrasende lav.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det unikke TV har allerede modtaget en Red Dot Design-pris. Designet er i en moderne, ren stil, og dette 24” (60 cm) Full HD TV har en indbygget 16W Bluetooth-højtaler i foden.

"Det er et lille TV – men billed- og lydkvaliteten er fremragende. Uanset om, du streamer musik fra din smartphone, ser TV eller forbinder det med din bærbare computer", siger Mads Neumann.

Nem løsning

Denne 3-i-1-løsning gør, at du ikke behøver lade både et TV, en højtaler og en computerskærm tage plads op.

Der er to HDMI-indgange og Easylink, som får flere produkter til at fungere sammen på en nem måde; eksempelvis behøver du kun én fjernbetjening og ikke én til hvert produkt.

Der er USB-port til USB-stik, digitalt kamera og andre enheder.

Se alle dine TV-kanaler

Hvis du vil tilslutte din bærbare computer, så er der både en VGA- og en HDMI-port. Der er også en CI+ port til kort fra TV-distributører, så du kan få adgang til de samme TV-kanaler, som du har på stuens TV.

Du kan nemt flytte rundt på TV’et inde i huset eller tage det med ud i haven eller på altanen, da det er en letvægtsmodel på blot 4,4 kg.

Philips 5231 sælges til en vejledende pris på 2.499 kroner.

Annonce

Annonceindlæg fra inspirit365

AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,