Test: Billig genvej til fornuftig lyd

Hvis du ikke vil ofre mange penge på en sommerhøjttaler, kan du overveje Jabra Solemate.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Testens billigste højttaler giver flot lyd i forhold til prisen. Den er et ret godt køb, også bedømt på andre parametre.

Du kan få Solemate i en række forskellige farver. Højttaleren har desuden lækre, store gummifødder, så den står ganske skridsikkert på et fast underlag.

På hver side af højttaleren vil du opleve et ret homogent lydbillede, hvor især stemmer klinger flot. Lyden spredes godt til begge sider, men ikke så meget opad, så stiller du den på en græsplæne, vil højttalerens volumen ikke opleves så kraftigt.

Men stil den lidt oppe i højden, og du vil opleve en sound, som klæder det meste musik. Om det er rolige jazz-plader med meget vokal eller de nyeste poptunes, så leveres de uden boost eller noget andet kunstigt. Behageligt er det altså – selvom der selvfølgelig er grænser for, hvor engagerende det kan blive fra så lille en enhed.

Batteritiden skuffer dog lidt højttalerstørrelsen taget i betragtning.

Som helhed er Solemate en godkendt højttaler til en attraktiv pris. Men skal du have magtfuld lyd, der virkelig kan konkurrere med støjen i omgivelserne, så skal du gå efter testens B&O eller Sony.

Jabra Solemate Der kommer lige meget lyd fra front og bagside. I venstre side finder du tilslutninger og tænd/sluk-knappen.

 

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S