Test: Billig genvej til fornuftig lyd

Hvis du ikke vil ofre mange penge på en sommerhøjttaler, kan du overveje Jabra Solemate.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Testens billigste højttaler giver flot lyd i forhold til prisen. Den er et ret godt køb, også bedømt på andre parametre.

Du kan få Solemate i en række forskellige farver. Højttaleren har desuden lækre, store gummifødder, så den står ganske skridsikkert på et fast underlag.

På hver side af højttaleren vil du opleve et ret homogent lydbillede, hvor især stemmer klinger flot. Lyden spredes godt til begge sider, men ikke så meget opad, så stiller du den på en græsplæne, vil højttalerens volumen ikke opleves så kraftigt.

Men stil den lidt oppe i højden, og du vil opleve en sound, som klæder det meste musik. Om det er rolige jazz-plader med meget vokal eller de nyeste poptunes, så leveres de uden boost eller noget andet kunstigt. Behageligt er det altså – selvom der selvfølgelig er grænser for, hvor engagerende det kan blive fra så lille en enhed.

Batteritiden skuffer dog lidt højttalerstørrelsen taget i betragtning.

Som helhed er Solemate en godkendt højttaler til en attraktiv pris. Men skal du have magtfuld lyd, der virkelig kan konkurrere med støjen i omgivelserne, så skal du gå efter testens B&O eller Sony.

Jabra Solemate Der kommer lige meget lyd fra front og bagside. I venstre side finder du tilslutninger og tænd/sluk-knappen.

 

Læses lige nu

    Statens IT

    Teamleder Infrastruktur & Cloud

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics