Test: Billig genvej til fornuftig lyd

Hvis du ikke vil ofre mange penge på en sommerhøjttaler, kan du overveje Jabra Solemate.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Testens billigste højttaler giver flot lyd i forhold til prisen. Den er et ret godt køb, også bedømt på andre parametre.

Du kan få Solemate i en række forskellige farver. Højttaleren har desuden lækre, store gummifødder, så den står ganske skridsikkert på et fast underlag.

På hver side af højttaleren vil du opleve et ret homogent lydbillede, hvor især stemmer klinger flot. Lyden spredes godt til begge sider, men ikke så meget opad, så stiller du den på en græsplæne, vil højttalerens volumen ikke opleves så kraftigt.

Men stil den lidt oppe i højden, og du vil opleve en sound, som klæder det meste musik. Om det er rolige jazz-plader med meget vokal eller de nyeste poptunes, så leveres de uden boost eller noget andet kunstigt. Behageligt er det altså – selvom der selvfølgelig er grænser for, hvor engagerende det kan blive fra så lille en enhed.

Batteritiden skuffer dog lidt højttalerstørrelsen taget i betragtning.

Som helhed er Solemate en godkendt højttaler til en attraktiv pris. Men skal du have magtfuld lyd, der virkelig kan konkurrere med støjen i omgivelserne, så skal du gå efter testens B&O eller Sony.

Jabra Solemate Der kommer lige meget lyd fra front og bagside. I venstre side finder du tilslutninger og tænd/sluk-knappen.

 

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos