Test: Asus Strix 7.1

Asus Strix 7.1 adskiller sig fra de andre to deltagere i denne lille dyst, det er et ægte surround- headset, hvor hver ørekop rummer fem højttalerenheder fra 20 mm op til 40 mm.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.


Headsettet lader faktisk brugeren justere en del indstillinger. Det sker dog ikke via software, eller headsettet selv, men via den massive kontrolboks.

Headsettet tilsluttes til kontrolboksen via et HDMI-kabel og videre til computeren via USB-kabel. Kontrolboksen huser en række indstillingsmuligheder, hvoraf nogle er ret unikke. Her kan hovedtelefonforstærkeren tændes og slukkes, 7.1 kanals tilstand kan også vælges, plus mikrofonen kan mutes.

Volumenkontrol er også her ikke på selve headsettet, man kan sågar finjustere volumen for hver kanal, alt efter hvilket spil man spiller.

Kontrolboksen har desuden indbygget ENC-støjdæmpning, og man kan vælge mellem fire profiler, der forstærker oplevel-sen i forskellige spilgenrer. Headsettet med de lysende ’ugleøjne’ virker ganske velbyggede. De meget store bløde ørepuder dækker fuldstændigt øret. Trods det åndbare proteinlæder kan de være lidt varme at have på.
Asus Strix 7.1 er indbegrebet af et gamingheadset. Det kan også anvendes til at lytte musik, men styrken er på spilsiden.

I spil gør headsettet det rigtigt godt, det er i stand til at differentiere forskellige lyde fornemt, og der er smæld på de lyde, hvor det forventes. Den er ikke decideret bastung, men der er rigeligt bund og kraft i effekterne. De fem enheder i surround gør en reel forskel, det er testens bedste overhovedet til at gengive, hvor lyde kommer fra, og det er virkeligt fornemt.

Headsettet er meget let at betjene via kontrolboksen, der i øvrigt også tillader tilslutning af højttalere. Headsettet selv er meget stort og tungt, det sidder ellers rigtigt godt, selvom det trykker lidt mod siden af hovedet.

Mikrofonen er af fin kvalitet, aftagelig og fleksibel med integereret støjdæmpning.

Asus Strix 7.1 Meget kompetent gaming headset med ægte 7.1 kanals surround og unik fremtoning.

Købstædernes Forsikring

DevOps Specialist til IT hos Købstædernes Forsikring

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos