Test: Razer ManO'War

Razer ManO’War er et imponerende trådløst surroundheadset til pc, Mac og PlayStation 4, der på overbevisende facon videreformidler spillets atmosfære.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Headsettet har en kraftfuld gengivelse, der med bravur gengiver den enkelte lydhændelse, så den lyder autentisk. Der er således stor forskel på, hvorledes de forskellige våben lyder, et kaliber .50 jagtgevær lyder således langt mere kraftfuldt og med større tyngde end våben af mindre kalibre. Torden gengives også med en pondus, der giver en realistisk oplevelse.

Headsettet har takket være de 50 mm neodym-enheder i det hele taget en meget solid basgengivelse, der suppleres af en god allround karakteristik. Det er således også et headset, der sagtens kan anvendes til musikbrug, specielt til rytmisk musik, hvor headsettet faktisk gør et rigtigt godt job af et gamingheadset.

Headsettet tilsluttes med en lille USB-adapter, der er integreret i headsettet selv. Headsettet kan holde op til 14 timer på batteriet. Rækkevidden er virkelig god, så man får nok ikke brug for den medleverede forlængerkabel/adapter.

'Headsettet sidder rigtigt godt, når man har fået det på, de bløde ørepuder i imiteret læder gør brugeroplevelsen virkelig god med fin komfort. Det kan virke lidt drilsk indtil da. Men også her får man varmen ved længere tids brug.

ManO'War kan administreres gennem det gennemarbejdede Synapse-software, der giver adgang til at slå surround til og fra, equalizer, samt enkelte andre lydindstillinger.
Brugervenlighed er i det hele taget i højsædet. Man indstiller let volumen for såvel ørekop og mikrofon på headsettet. Man kan samtidig se ændringen på skærmen, hvilket er meget informativt.

Udover at have en meget harmonisk gengivelse er headsettet virkelig godt til surround. Via kalibrering i Synapse softwaren opnår man en surroundeffekt, der ikke står meget tilbage for Strix 7.1.
Et gamingheadset med surround hvor prisen også overbeviser.

Razer ManO'War Surroundheadset med flair for at gengive spillets ambiance på bedste vis. Headsettet er komfortabelt, har en god kraftfuld lyd og mestrer surround som få.
Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect