Test: Razer ManO'War

Razer ManO’War er et imponerende trådløst surroundheadset til pc, Mac og PlayStation 4, der på overbevisende facon videreformidler spillets atmosfære.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Headsettet har en kraftfuld gengivelse, der med bravur gengiver den enkelte lydhændelse, så den lyder autentisk. Der er således stor forskel på, hvorledes de forskellige våben lyder, et kaliber .50 jagtgevær lyder således langt mere kraftfuldt og med større tyngde end våben af mindre kalibre. Torden gengives også med en pondus, der giver en realistisk oplevelse.

Headsettet har takket være de 50 mm neodym-enheder i det hele taget en meget solid basgengivelse, der suppleres af en god allround karakteristik. Det er således også et headset, der sagtens kan anvendes til musikbrug, specielt til rytmisk musik, hvor headsettet faktisk gør et rigtigt godt job af et gamingheadset.

Headsettet tilsluttes med en lille USB-adapter, der er integreret i headsettet selv. Headsettet kan holde op til 14 timer på batteriet. Rækkevidden er virkelig god, så man får nok ikke brug for den medleverede forlængerkabel/adapter.

'Headsettet sidder rigtigt godt, når man har fået det på, de bløde ørepuder i imiteret læder gør brugeroplevelsen virkelig god med fin komfort. Det kan virke lidt drilsk indtil da. Men også her får man varmen ved længere tids brug.

ManO'War kan administreres gennem det gennemarbejdede Synapse-software, der giver adgang til at slå surround til og fra, equalizer, samt enkelte andre lydindstillinger.
Brugervenlighed er i det hele taget i højsædet. Man indstiller let volumen for såvel ørekop og mikrofon på headsettet. Man kan samtidig se ændringen på skærmen, hvilket er meget informativt.

Udover at have en meget harmonisk gengivelse er headsettet virkelig godt til surround. Via kalibrering i Synapse softwaren opnår man en surroundeffekt, der ikke står meget tilbage for Strix 7.1.
Et gamingheadset med surround hvor prisen også overbeviser.

Razer ManO'War Surroundheadset med flair for at gengive spillets ambiance på bedste vis. Headsettet er komfortabelt, har en god kraftfuld lyd og mestrer surround som få.
Læses lige nu

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

    Region Sjælland

    Banedanmark

    Contract Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen