Test: Razer ManO'War

Razer ManO’War er et imponerende trådløst surroundheadset til pc, Mac og PlayStation 4, der på overbevisende facon videreformidler spillets atmosfære.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Headsettet har en kraftfuld gengivelse, der med bravur gengiver den enkelte lydhændelse, så den lyder autentisk. Der er således stor forskel på, hvorledes de forskellige våben lyder, et kaliber .50 jagtgevær lyder således langt mere kraftfuldt og med større tyngde end våben af mindre kalibre. Torden gengives også med en pondus, der giver en realistisk oplevelse.

Headsettet har takket være de 50 mm neodym-enheder i det hele taget en meget solid basgengivelse, der suppleres af en god allround karakteristik. Det er således også et headset, der sagtens kan anvendes til musikbrug, specielt til rytmisk musik, hvor headsettet faktisk gør et rigtigt godt job af et gamingheadset.

Headsettet tilsluttes med en lille USB-adapter, der er integreret i headsettet selv. Headsettet kan holde op til 14 timer på batteriet. Rækkevidden er virkelig god, så man får nok ikke brug for den medleverede forlængerkabel/adapter.

'Headsettet sidder rigtigt godt, når man har fået det på, de bløde ørepuder i imiteret læder gør brugeroplevelsen virkelig god med fin komfort. Det kan virke lidt drilsk indtil da. Men også her får man varmen ved længere tids brug.

ManO'War kan administreres gennem det gennemarbejdede Synapse-software, der giver adgang til at slå surround til og fra, equalizer, samt enkelte andre lydindstillinger.
Brugervenlighed er i det hele taget i højsædet. Man indstiller let volumen for såvel ørekop og mikrofon på headsettet. Man kan samtidig se ændringen på skærmen, hvilket er meget informativt.

Udover at have en meget harmonisk gengivelse er headsettet virkelig godt til surround. Via kalibrering i Synapse softwaren opnår man en surroundeffekt, der ikke står meget tilbage for Strix 7.1.
Et gamingheadset med surround hvor prisen også overbeviser.

Razer ManO'War Surroundheadset med flair for at gengive spillets ambiance på bedste vis. Headsettet er komfortabelt, har en god kraftfuld lyd og mestrer surround som få.
Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S