Test: Astro Gaming Astro A50

Astro Gaming Astro A50 er endnu en sværvægter indenfor trådløs 7.1 kanals surround. Interferens undgås ved at benytte det knapt så benyttede 5,8 GHz frekvensbånd via en KleerNet trådløs forbindelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.


Det er også eneste deltager,  hvor man skal have et lydkort i forvejen, og har man ikke et surroundlydkort, gør det købet endnu dyrere. Hvis man smider pengene efter dette gamingheadset, får man dog også et fleksibelt headset, der kan anvendes til forskellige platforme.

Man får også et headset, der er i stand til at levere et lydtryk, der er helt utroligt. Dette headset kan spille virkeligt højt.
Astro A50 leveres med en transmitter, der optimalt forbindes til computerens lydkort via et SPDIF-optisk kabel, der medfølger. Den sørger for forbindelsen til headsettet, og det er også her Dolby aktiveres.

Headsettet er ikke det letteste eller mindste, og mikrofonen kan ikke tages af, men mutes ved at vende den opad. Headsettet fremstår i øvrigt nydeligt, de store aflange ørepuder i fløjl sikrer en rigig god bærekomfort.

Det er samtidig et at de headsets her i testen, hvor man sveder mindst på ørerne. På Astro A50 foregår betjeningen på selve headsettet, eller via Windows kontrolpanel, der er ikke noget medfølgende software.

Volumen er let at indstille, man kan også vælge mellem tre forskellige tilstande, der passer til forskellige brugssituationer. Man kan på højre ørekop skifte balan-ce mellem spillyde og stemmer alt efter situation.

Men igen det er lyden, der gør dette headset til noget særligt. Lyden er meget magtfuld med god solid bas og en evne til at få omgivelserne til at virke realistiske. Selvom bassen er tung, leverer den også en god balanceret gengivelse med en virkelig fin klarhed.

Astro A50 klarer surround ganske flot, hvor den ligger på linje med de næstbedste her i testen til disciplinen. Mikrofonen er for øvrigt af virkelig god kvalitet.

Astro Gaming Astro A50 Stor, men meget komfortabel at have på, og garant for en formidabel spiloplevelse.

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S