Test: Roccat Kiro

Roccat Kiro er en ambidekstral gamingmus, der henvender sig til FPS (First Person Shooter) spillere såvel som MOBA (Multiple Online Battle Arena) spillere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er tale om en alsidig mus, hvor man kan skifte sidepanelerne ud alt efter, hvad man skal bruge musen til. Der medfølger to paneler med to knapper, samt to paneler uden knapper. Disse kan udskiftes med et snuptag, hvilket er yderst let, da de holdes fast via magnetisme. Musen er af mellemstor størrelse. Den kan med fordel anvendes med palm- eller claw- greb.

Kvaliteten virker overbevisende. Musens sider har en lettere ru overflade, og oversiden er belagt med en gummilignende belægning. Så det er en god kombination af praktisk tænkning og komfort. Scrollhjulet er titaniumbeklædt med en gummiring. Ledningen er 1,8 meter lang med en rimelig blød plasticbelægning. Musen benytter sig af en 2000 dpi Pro-Optic R2 sensor. I overdrive-tilstand kan den gå op til 4000 dpi.

Det er mere end nok til de fleste, og selve musens præsision er god, omend den ikke når topkonkurrenterne på markedet. Det er dog også en mus i et langt mere overkommeligt prisleje. Den gør et godt job specielt til prisen. Softwaren til musen er Roccats sædvanlige Swarm-software, og det er her, man kan ændre musens indstillinger. Inklusive farven på Roccats logo, der kan vises i 16,7 millioner farver.  

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S