PlayStation VR kan købes i Danmark nu

Sonys virtual reality headset er landet i de danske butikker. Der er allerede mere end 30 spil klar til PlayStation VR.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den virtuelle virkelig kan nu blive en del af spiloplevelsen for PlayStation-folket. Det længere ventede PlayStation VR er nu endelig ude i butikkerne. Og det ledsages af 30 spiltitler, skabt til virtual reality - her iblandt Rez Infinite, Batman: Arkham VR, Driveclub VR og RIGS Mechanized Combat League. Inden året er omme, vil tallet være vokset til over 50. Mere end 230 udviklere og udgivere arbejder på nye spiltitler, så spilporteføljen vil fortsætte med at vokse efter lanceringen. 

Træd ind i spillets virtuelle verden

Med PlayStation VR får man som spiller en følelse af at være en del af spillets virtuelle verden. Headsettet udnytter den nyeste teknologi som fx 360 graders hoved-tracking, et bredt synsfelt, høj opdateringshastighed og Sony Interactive Entertainments egen binaurale 3D-lydteknologi for at forstærke spillerens oplevelse af at blive transporteret ind i en anden verden.

Ved at bruge eksterne enheder som PlayStation Move-controllers, Dualshock 4-controllers og den kommende PS VR Aim-controller kan spillerne udforske virtuelle miljøer og intuitivt interagere med spillets karakterer, som var de rent faktisk til stede i spillets verden.

Sjovt at se på

PlayStation VR integrerer en Social Screen-funktion, som giver de spillere, der ikke har PlayStation VR-headsettet på, mulighed for at følge med i, hvad VR-spilleren foretager sig, eller spille sammen med spilleren i de spil, der understøtter funktionen.

For et omfattende overblik over headsettets tekniske specifikationer, klik ind hos Sony.

PlayStation VR sælges blandt andet i Elgiganten. Her koster headsettet 3.799 kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS