Ny topmobil fra Huawei kan få dig til at glemme Note7

Mate 9 Pro har slankt design, buet 5.5" skærm, lynhurtig processor, stort batteri og anden generation af Leicas dual-kamera. Den ligner et oplagt alternativ til den selvantændende Note7.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ved Huaweis første officielle ”unboxing-event” på dansk jord, afslørede den kinesiske producent for et par timer siden det nye nordiske flagskib, Mate 9 Pro.

Højtopløst buet skærm

Mobilen har skærm på 5,5" og er skabt i et buet kantløst design, der ligger sig tæt op ad Samsungs hedengangne Note7. For dem der havde udset sig denne mobil, kan Mate 9 Pro således være den oplagte erstatning.

Ligesom Samsungs mobil er skærmen af amoled-typen med WQHD-opløsning (2560 x 1440 pixels), som giver en pixeltæthed på 534 ppi.

Lynhurtig mobil med stort batteri

Mate 9 Pro er spækket med kræfter. Den har Huaweis egen Kirin 960 processor og hele 6GB ram. Dertil kommer et 4000 mAh batteri, der med Huaweis nye SuperCharge-teknologi kan lades fra 0-100 procent på 90 minutter. Og med kun 20 minutters opladning har du strøm til en hel dag.

Opgraderet Leica-kamera

På kameradelen fortsætter Huawei samarbejdet med Leica. Der er således tale om generation af Leica Dual-kameraet, som vi første gang så i Ascend P9. Det opgraderede dual-kamera anvender en 12MP / F2.2 RGB-sensor og en 20MP / F2.2 monokromsensor. Det kommer med 2 x Hybrid Zoom, som giver en langt højere grad af skarphed og billedkvalitet end ved almindelig digital zoom (Huawei fortæller dog, at der er tale om en form for digital zoom, og ikke optisk zoom som på iPhone 9 Plus, når vi spurgte nærmere ind til det).

Med “4-in-1” hybrid auto-fokus, som kombinerer laserfokus, ”phase detection”-fokus, dybdefokus og kontrastfokus, skal mobilen være i stand til at levere billeder, der er utrolig skarpe. Ydermere har dual-kameraet optisk billedestabilisering (OIS), så du kan filme og fotografere skarpt ved selv svag belysning. 

Du kan desuden skyde 4K-video samt tage 8 MP selfies, når du anvender frontkameraet.

Den professionelle fotograf Nikolaj Thanning demonstrerede kameraet ved pressemødet, og det var temmelig imponerende hvad han fik ud af det, når han udnyttede blandt andet de avancerede muligheder for at justere ISO og lukketid i Pro Mode.

Stereohøjttalere og ny Sim-teknologi

Mobilen byder også på stereohøjttalere, der skifter tilstand, alt efter hvordan du holder mobilen. I vertikal tilstand er den ene højttaler bas, den anden diskant, mens de begge bidrager til en surround tilstand, når mobilen holdes horisontalt.

Real Dual Sim-teknologi gør det muligt at bruge to forskellige simkort i smartphonen – oven i købet med data på begge simkort. På den måde kan du for eksempel adskille privat- og arbejdsforbrug, uden at bruge to telefoner eller skulle skifte simkort hele tiden.
 
Thor Gøtz, direktør for Huaweis danske consumer-forretning, har store forventning til mobilen: ”Jeg har arbejdet i Huawei i mere end fem år, og jeg tør godt sige, at jeg aldrig har været så spændt og haft så store forventninger til et produkt, som netop dette. Mate 9 Pro er en førsteklasses smartphone, og vi er virkelig gået all in på alle parametre.”

Bredt ude på markedet

Samtlige store forhandlere og operatører var til stede ved lanceringen af Mate 9 Pro, og hos Telia er forventningerne store: 

”Huawei har de senere år taget kvantespring i udviklingen af moderne og brugervenlige smartphones. Virksomheden er for alvor trådt i karakter som en udfordrer på det danske marked for smartphones, og med Mate 9 Pro træder Huawei nu ind i det absolutte high-end segment. Vi hilser initiativet velkomment og tager naturligvis Mate 9 Pro i sortiment. Det bliver spændende at følge salgsudviklingen af Huawei i dette segment,” siger Christoph Nørgaard, Privatkundedirektør hos Telia.

Mate 9 Pro kan forudbestilles i alle salgskanaler fra dags dato med en vejledende udsalgspris på 5.999 kroner. Og den lander på hylderne den 20. december. Huaweis nye flagskib fås i farverne Space Gray & Champagne Gold.

Mate 9 Pro specifikationer

Display: 5.5'' WQHD AMOLED, 2560x1440, 534ppi
CPU: Kirin 960
GPU: G71 MP8@900MHz
ROM: 128 GB
RAM: 6GB
System: Android 7.0
Batteri: 4000 mAh
Opladning: HUAWEI Super charge3.0, 5V/4.5A
Kamera: 12MP OIS+20 MP, 2x Hybrid zoom, bokeh, OIS,4-i-1 autofokus, dual tone flash, 1.0um for monokrom, 1.25um for color (1.6um i alt), f2.2, 8M Front, AUTO FOKUS
Optagelse: 4K: 2160p@30fps, HD: 080p@60fps,1080p@30fps,720p@30 fps
slo-mo: 1080p@120 fps,720p@240fps
Fingeraftryk: Front
Connector: Type-C
Farver: Grey, Gold
Vægt: 169g
Dimensioner: 152.0×75.0×7.7

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen