Denne USB-stick dræber din laptop på et splitsekund

USB Killer udsender en ladning strøm, der er stærk nok til at riste enhver bærbar, mobil eller tablet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du bør aldrig sætte ukendte USB-enheder i din pc. Og da slet ikke nu hvor USB Killer er en realitet. Den er skabt til at teste de beskyttende kredsløbene i elektroniske apparater, ved at udsætte dem for en belastning, der i langt de fleste tilfælde er tilstrækkelig til at riste dem på et splitsekund.

USB Killer er forsynet med en DC-til-DC-konverter, der suger strømmen ud af den tilkoblede enhed, for efterfølgende at sende den tilbage igen, via USB datastrømmen, med en ladning på omkring -200V. Dette gentages flere gange i sekundet, indtil den fjernes fra USB-porten. I de fleste tilfælde vil det have den effekt at vitale dele, som cpu, harddisk m.m., brændes helt af. 

USB Killer. USB Killer.

Dræber ikke alle apparater

Hvordan enheder reagerer på mødet med USB Killer er dog forskelligt. Den vist sig i stand til at dræbe laptops som en gammel Lenovo Thinkpad og en helt ny MacBook Pro samt en Xbox One og en Google Pixel mobil. Til gengæld har den ikke kunne få bugt med hverken Galaxy Note7, iPhone 7 Plus eller iPad Pro. Her er opladerporten brændt af, mens resten af enheden har overlevet.

Har du ikke lyst at risikere mødet med en den aggressive USB-stick kan du beskytte dine apparater med en opto-isolator, der isolerer de elektriske kredsløb fra hinanden. Det mest skræmmende scenarie er dog næppe at dine egne enheder futter af, men at USB Killer misbruges mod fly, biler og sårbare industrielle faciliteter. At vi nu ved at USB Killer findes derude og kan købe af alle og enhver bør derfor være en påmindelse om at tænke sig om, før man stikker en USB-enhed i sine apparater.

USB Killer koster 49 dollars og kan købes fra USB Kill

 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS