Denne USB-stick dræber din laptop på et splitsekund

USB Killer udsender en ladning strøm, der er stærk nok til at riste enhver bærbar, mobil eller tablet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du bør aldrig sætte ukendte USB-enheder i din pc. Og da slet ikke nu hvor USB Killer er en realitet. Den er skabt til at teste de beskyttende kredsløbene i elektroniske apparater, ved at udsætte dem for en belastning, der i langt de fleste tilfælde er tilstrækkelig til at riste dem på et splitsekund.

USB Killer er forsynet med en DC-til-DC-konverter, der suger strømmen ud af den tilkoblede enhed, for efterfølgende at sende den tilbage igen, via USB datastrømmen, med en ladning på omkring -200V. Dette gentages flere gange i sekundet, indtil den fjernes fra USB-porten. I de fleste tilfælde vil det have den effekt at vitale dele, som cpu, harddisk m.m., brændes helt af. 

USB Killer. USB Killer.

Dræber ikke alle apparater

Hvordan enheder reagerer på mødet med USB Killer er dog forskelligt. Den vist sig i stand til at dræbe laptops som en gammel Lenovo Thinkpad og en helt ny MacBook Pro samt en Xbox One og en Google Pixel mobil. Til gengæld har den ikke kunne få bugt med hverken Galaxy Note7, iPhone 7 Plus eller iPad Pro. Her er opladerporten brændt af, mens resten af enheden har overlevet.

Har du ikke lyst at risikere mødet med en den aggressive USB-stick kan du beskytte dine apparater med en opto-isolator, der isolerer de elektriske kredsløb fra hinanden. Det mest skræmmende scenarie er dog næppe at dine egne enheder futter af, men at USB Killer misbruges mod fly, biler og sårbare industrielle faciliteter. At vi nu ved at USB Killer findes derude og kan købe af alle og enhver bør derfor være en påmindelse om at tænke sig om, før man stikker en USB-enhed i sine apparater.

USB Killer koster 49 dollars og kan købes fra USB Kill

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job