Nokia-mobilerne gør comback

Nokia 150 bringer den velkendte enkelthed fra de klassiske Nokia-mobiler tilbage, og jeps, du kan spille Snake på den .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Microsoft overtog Nokias mobilforretning i 2014, men det er ikke lykkes særlig godt for IT-giganten at sælge smartphones. I sidste uge blev det officielt meldt ud, at der lukkes ned for Windows-mobilernes flagskibs-serie, Lumia. Microsoft er ligledes stoppet med at sælge feature phones under Nokia-brandet. Det har gjort det muligt for HMD, en virksomhed ledet af tidligere Nokia-chefer, at producerer Nokia-mobiler igen.

De første der ser dagens lys er Nokia 150 og Nokia 150 Dual SIM, som rammer markedet tidligt næste år.

Der er tale om helt basale mobiler uden internet-adgang, og det er jo sådan set det Nokia har vist sig at være bedst til. For den der gerne vil stå af det digitale ræs og ønsker simpelheden ved en mobil, der bare kan ringe og sms'e, og som har en alenlang batterilevetid (den klarer en måneds standby), så er de Nokia 150 sandsynligvis et glimrende valg.

For at Nokia-fornemmelsen fra de glade 00'ere er helt intakt, så der er selvfølgelig mulighed for at spille Snake på mobilen.  

Prisen kommer til at ligge på 26 dollars - formentlig omkring 200 kroner herhjemme - så mobilen vil også være oplagt som billig festivalsmobil og lignende. Hvorvidt den officielt kommer ud på det danske marked er dog endnu uvist.

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision