Nokia-mobilerne gør comback

Nokia 150 bringer den velkendte enkelthed fra de klassiske Nokia-mobiler tilbage, og jeps, du kan spille Snake på den .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Microsoft overtog Nokias mobilforretning i 2014, men det er ikke lykkes særlig godt for IT-giganten at sælge smartphones. I sidste uge blev det officielt meldt ud, at der lukkes ned for Windows-mobilernes flagskibs-serie, Lumia. Microsoft er ligledes stoppet med at sælge feature phones under Nokia-brandet. Det har gjort det muligt for HMD, en virksomhed ledet af tidligere Nokia-chefer, at producerer Nokia-mobiler igen.

De første der ser dagens lys er Nokia 150 og Nokia 150 Dual SIM, som rammer markedet tidligt næste år.

Der er tale om helt basale mobiler uden internet-adgang, og det er jo sådan set det Nokia har vist sig at være bedst til. For den der gerne vil stå af det digitale ræs og ønsker simpelheden ved en mobil, der bare kan ringe og sms'e, og som har en alenlang batterilevetid (den klarer en måneds standby), så er de Nokia 150 sandsynligvis et glimrende valg.

For at Nokia-fornemmelsen fra de glade 00'ere er helt intakt, så der er selvfølgelig mulighed for at spille Snake på mobilen.  

Prisen kommer til at ligge på 26 dollars - formentlig omkring 200 kroner herhjemme - så mobilen vil også være oplagt som billig festivalsmobil og lignende. Hvorvidt den officielt kommer ud på det danske marked er dog endnu uvist.

 

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S