Nokia-mobilerne gør comback

Nokia 150 bringer den velkendte enkelthed fra de klassiske Nokia-mobiler tilbage, og jeps, du kan spille Snake på den .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Microsoft overtog Nokias mobilforretning i 2014, men det er ikke lykkes særlig godt for IT-giganten at sælge smartphones. I sidste uge blev det officielt meldt ud, at der lukkes ned for Windows-mobilernes flagskibs-serie, Lumia. Microsoft er ligledes stoppet med at sælge feature phones under Nokia-brandet. Det har gjort det muligt for HMD, en virksomhed ledet af tidligere Nokia-chefer, at producerer Nokia-mobiler igen.

De første der ser dagens lys er Nokia 150 og Nokia 150 Dual SIM, som rammer markedet tidligt næste år.

Der er tale om helt basale mobiler uden internet-adgang, og det er jo sådan set det Nokia har vist sig at være bedst til. For den der gerne vil stå af det digitale ræs og ønsker simpelheden ved en mobil, der bare kan ringe og sms'e, og som har en alenlang batterilevetid (den klarer en måneds standby), så er de Nokia 150 sandsynligvis et glimrende valg.

For at Nokia-fornemmelsen fra de glade 00'ere er helt intakt, så der er selvfølgelig mulighed for at spille Snake på mobilen.  

Prisen kommer til at ligge på 26 dollars - formentlig omkring 200 kroner herhjemme - så mobilen vil også være oplagt som billig festivalsmobil og lignende. Hvorvidt den officielt kommer ud på det danske marked er dog endnu uvist.

 

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub