Nokia-mobilerne gør comback

Nokia 150 bringer den velkendte enkelthed fra de klassiske Nokia-mobiler tilbage, og jeps, du kan spille Snake på den .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Microsoft overtog Nokias mobilforretning i 2014, men det er ikke lykkes særlig godt for IT-giganten at sælge smartphones. I sidste uge blev det officielt meldt ud, at der lukkes ned for Windows-mobilernes flagskibs-serie, Lumia. Microsoft er ligledes stoppet med at sælge feature phones under Nokia-brandet. Det har gjort det muligt for HMD, en virksomhed ledet af tidligere Nokia-chefer, at producerer Nokia-mobiler igen.

De første der ser dagens lys er Nokia 150 og Nokia 150 Dual SIM, som rammer markedet tidligt næste år.

Der er tale om helt basale mobiler uden internet-adgang, og det er jo sådan set det Nokia har vist sig at være bedst til. For den der gerne vil stå af det digitale ræs og ønsker simpelheden ved en mobil, der bare kan ringe og sms'e, og som har en alenlang batterilevetid (den klarer en måneds standby), så er de Nokia 150 sandsynligvis et glimrende valg.

For at Nokia-fornemmelsen fra de glade 00'ere er helt intakt, så der er selvfølgelig mulighed for at spille Snake på mobilen.  

Prisen kommer til at ligge på 26 dollars - formentlig omkring 200 kroner herhjemme - så mobilen vil også være oplagt som billig festivalsmobil og lignende. Hvorvidt den officielt kommer ud på det danske marked er dog endnu uvist.

 

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S