Lille labelprinter til billige penge

Brothers nye P-touch H110 er en lille håndholdt labelprinter, der kan producere farverige og selvklæbende labels, som kan bruges til at holde orden på alle mulige ting.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

På et kontor eller i hjemmet er der altid brug for at markere alle mulige ting. Ringbind skal mærkes, så deres indhold er nemmere at identificere. Børnenes tøj skal have en navne-label, charteks skal kunne genkendes, kabler adskilles fra hinanden eller dvd-skiver have en etiket klæbet på.

Brothers nye PT-H110 er den oplagte hjælper til alle disse gøremål. Det er en lille håndholdt labelprinter, der er nem at betjene og praktisk at have lige ved hånden.

PT-H110 kan skrive på labels i bredderne 3.5, 6, 9 og 12 mm. Dermed dækker printeren langt de fleste behov, når der skal holdes orden på tingene i en travl hverdag.

Lille og handy

Brothers TZe-tape fås i mange forskellige farver. De har seks laminerede lag og er næsten umulige at ødelægge. De tåler både slitage, fugt, varme, kulde, direkte sollys og kemikalier.

Brothers PT-H110 er lille og handy. Den er ergonomisk korrekt designet og ligger godt i hånden, når man skal skrive sine tekster på det indbyggede QWERTY-tastatur. Vægten er 400 gram.

Labelprinteren kommer med tre fonte og 10 populære skrifttyper. Desuden er der direkte adgang til 253 forskellige symboler og tegn, ligesom man kan gøre sine labels mere personlige ved hjælp af 15 dekorative rammer.

Indbygget lager

Endelig rummer Brothers PT-H110 en digital hukommelse, hvor man kan lagre sine 15 mest anvendte labels. Så har man dem altid lige ved hånden, når en ting skal opmærkes.

Hastigheden er 20 mm i sekundet, og med en printopløsning på 180 dpi står teksten skarp og letlæselig.

Som altid hos Brother er konstruktionen solid og driftssikker. Printeren er forsynet med en manuel kniv til afskæring af labels i den ønskede længde. Desuden kan den enten køre på batteri eller strøm fra en stikkontakt.

Brother PT-H110 står klar hos Brothers mange forhandlere landet over.

Prisen er 374 kr. inkl. moms.

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura