Test: Hårdfør og med gode funktioner

På overfladen ligner Sony Xperia Z4 en ganske almindelig tablet, men kan mere, end man måske tror.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En sort tablet med 10,1”-skærm, som er blandt det tyndeste i testen, men ellers ikke gør meget væsen af sig. Sony Xperia Z4 er ret anonym og føles faktisk ikke så lækker, som prislappen på lige under 5000 kroner ellers lægger op til. Men fyr op under den, og du vil opdage, at skærmen med den høje opløsning står endog meget skarpt og lysstærkt.

Faktisk kan den generere så meget lys, at du let kan bruge tabletten udendørs. Og det vil du måske, for Z4 er faktisk vandtæt og går ikke ned, hvis der kommer et regnskyl. Når du bruger skærmen indendørs til film og billeder, opdager du, at farverne har glans og dybde; den er ret flot. Tabletten styres af en fin billedchip. Især når du ser film og billeder kan du fornemme, at Sony har en stor knowhow fra tv og professionelt filmudstyr.

Som en lille, hårdfør tablet, der også håndterer underholdning på farten, er Sony perfekt. De indbyggede højttalere er dog mildt sagt mangelfulde og leverer et tyndt og kedeligt lydbillede. Men sæt et par hovedtelefoner til, og du forkæles med en detaljeret og dynamisk lyd, som er fremragende til både musik, film og spil.

Sony’en opleves som en kvik tablet, og især billeder og spil håndterer den godt. Så er det Android og underholdning, du drømmer om – og det i en ultralet pakke – er denne tablet ideel. Især hvis du finder en model som den fra Lenovo for speciel. Men det ændrer ikke ved, at Z4 er lige kostbar nok. Du kan jo få modeller som den førnævnte Lenovo, der klarer sig bedre på mange punkter, og det til en noget lavere pris.

Den er blot 6,1 mm tynd og har skærm med enorm opløsning og dertil god lyd. Sony er en ulv i fåreklæder, men også en lidt kostbar af slagsen. Den er blot 6,1 mm tynd og har skærm med enorm opløsning og dertil god lyd. Sony er en ulv i fåreklæder, men også en lidt kostbar af slagsen.
Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Teknisk Projektleder

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job