Test: Find den bedste musiktjeneste

Musikelskere har mange tjenester at vælge imellem. Blandt andet har Microsoft Groove Musik, men der er mange flere muligheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du også vild med at streame musik? Så har Datatid TechLife testet et par af de mest kendte musiktjenester, som findes på nettet.

Streaming af musik via internettet er big business. I en tid med smartphones og digital musik er mange lyttere villige til at betale et månedligt abonnement på online-adgang til millioner af numre, hvad enten det er i form af singler eller albums.

Vi har sat Microsofts streamingtjeneste, Groove Musik, op mod tre af de største rivaler på markedet: Spotify, Apple Music og Google Play Music. At vælge mellem dem kan være vanskeligt, og de har hver sine fordele og ulemper.

I denne test vil vi derfor sammenligne deres indbyggede muligheder for at finde ny musik, deres kataloger og apps, brugertilgængelighed og gratis prøveperioder. Er musikkvalitet alfa og omega for dig, så tjek også Deezer (deezer.com) og Tidal (tidal.com/dk), som tilbyder hi-fi-opløsning mod ekstrabetaling. 

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo