Test: Find den bedste musiktjeneste

Musikelskere har mange tjenester at vælge imellem. Blandt andet har Microsoft Groove Musik, men der er mange flere muligheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du også vild med at streame musik? Så har Datatid TechLife testet et par af de mest kendte musiktjenester, som findes på nettet.

Streaming af musik via internettet er big business. I en tid med smartphones og digital musik er mange lyttere villige til at betale et månedligt abonnement på online-adgang til millioner af numre, hvad enten det er i form af singler eller albums.

Vi har sat Microsofts streamingtjeneste, Groove Musik, op mod tre af de største rivaler på markedet: Spotify, Apple Music og Google Play Music. At vælge mellem dem kan være vanskeligt, og de har hver sine fordele og ulemper.

I denne test vil vi derfor sammenligne deres indbyggede muligheder for at finde ny musik, deres kataloger og apps, brugertilgængelighed og gratis prøveperioder. Er musikkvalitet alfa og omega for dig, så tjek også Deezer (deezer.com) og Tidal (tidal.com/dk), som tilbyder hi-fi-opløsning mod ekstrabetaling. 

 

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job