Test: Find den bedste musiktjeneste

Musikelskere har mange tjenester at vælge imellem. Blandt andet har Microsoft Groove Musik, men der er mange flere muligheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du også vild med at streame musik? Så har Datatid TechLife testet et par af de mest kendte musiktjenester, som findes på nettet.

Streaming af musik via internettet er big business. I en tid med smartphones og digital musik er mange lyttere villige til at betale et månedligt abonnement på online-adgang til millioner af numre, hvad enten det er i form af singler eller albums.

Vi har sat Microsofts streamingtjeneste, Groove Musik, op mod tre af de største rivaler på markedet: Spotify, Apple Music og Google Play Music. At vælge mellem dem kan være vanskeligt, og de har hver sine fordele og ulemper.

I denne test vil vi derfor sammenligne deres indbyggede muligheder for at finde ny musik, deres kataloger og apps, brugertilgængelighed og gratis prøveperioder. Er musikkvalitet alfa og omega for dig, så tjek også Deezer (deezer.com) og Tidal (tidal.com/dk), som tilbyder hi-fi-opløsning mod ekstrabetaling. 

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S