Nu er hårbørsten også smart

Withings Hair Coach er en ny børste, der ikke bare reder håret, men også informerer om dets sundhed og guider dig til den rette pleje .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvordan har du kunne leve uden? En smart hårbørste er selvfølgelig lige præcis hvad vi alle har gået og ventet og nu er den her endelig.

Den hedder Hair Coach og kommer fra Withings, som er en virksomhed under Nokia. 

Børsten er skabt i samarbejde med Kérastase og L’Oréal. Deres ekspertise indenfor hårpleje kombineres med smarte chips, sensorer og apps, så du udover at børste håret også kan få hjælpe til at pleje det perfekt. 

Få tips på mobilen

Børsten er i stand til at måle hårets tørhed samt hvor skadet og filtret det er. Disse oplysninger sendes til din smartphone via Bluetooth eller Wi-Fi, hvor du får skræddersyede guides til den ideelle måde at børste håret, inklusiv kraft, rytme, teknik og antal strøg.

Det fungerer helt automatisk. Du skal bare børste så aktiveres Hair Coach og fodrer din mobil med oplysningerne.

Kribler det allerede i dig for at komme ud og købe den, så må vi desværre skuffe med, at den først er ude i efteråret.

Se en præsentation af HairCoach her: 

[su_youtube url="https://www.youtube.com/watch?v=kK5o1sTMDTI"]

 

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS