Test: Apple iPhone 7: Stadig den bedste mobil du kan få

Bedømt på teknologien er iPhone 7 markedets bedste smartphone – selvom den har fået en enkelt, alvorlig mangel.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis man som Apple har været trendsætter gennem mange år, står man også forrest, når der skal uddeles øretæver. Forventningerne er tårnhøje. Men selvom vi kan finde ting at klage over – også når det gælder den nye iPhone 7 – så er og bliver denne smartphone et fantastisk produkt.

IPhone er stadig markedets bedste mobiltelefon, Der er ikke så meget at rafle om.

Skønt der ikke er voldsom mange nyheder i iPhone 7, så er der tale om en telefon, der er teknologisk meget langt fremme. Den nye A10-processor giver en ekstrem hurtig telefon. Den reagerer prompte, når du trykker på touch id-knappen, den åbner applikationer lynhurtigt, og internetforbindelsen er hurtig. IPhone 7 er lige så kvikt på internettet som en god bærbar computer.

Læg dertil stereohøjttalere med en lydgengivelse, der er voldsomt meget bedre end fra forgængeren. Og hele multimediedelen er også på plads. Ikke mindst fordi skærmen står ekstremt lækkert og skarpt. Det er virkelig en fornøjelse at kigge på denne skærm, så lad ikke opløsningen på 1334 x 750 pixel snyde dig. Billedet står knivskarpt!

Kameraet har fået 12 megapixel opløsning. Og netop kameraet er et punkt, hvor Apple historisk har fået mange bank af testere fra hele verden, og ofte med rette. Men det nye kamera fungerer ret godt. Den indbyggede stabilisering, som sikrer, at du ikke får rystede billeder, fungerer til UG med kryds og slange. Og 12 megapixel opløsning er passende til et så forholdsvis lille objektiv.

At objektivet stadig stikker lidt ud fra chassiset – og altså ikke ligger plant med bagpladen – er mindre kønt og meget ulig
Apple. Men selskabet undskylder sig med, at dette er prisen for at kunne installere et godt objektiv. Og filmer du med iPhone 7 er kvaliteten da også fremragende. Selv med den kritiske 4K-opløsning går det faktisk ret godt.

Dum stik-beslutning

IPhone 7 har ingen indgang for jackstik til hovedtelefoner. Det er helt nyt og en ret radikal løsning. Hensigten er, at du skal købe et sæt hovedtelefoner med Lightning-stik eller en trådløs Bluetooth-hovedtelefon. Vi kan ikke lide løsningen. Apple kompenserer ved at medlevere en lille stump kabel, der kan stikkes i Lightning-porten. Det er både dumt, bøvlet og ser ikke særligt godt ud sammen med denne nye, supersmarte mobil.

Resultatet er i hvert fald, at hvis du har investeret i et sæt high end-hovedtelefoner med kabel og jackstik, kan det slet ikke bruges med iPhone 7, medmindre du isætter en grim adapter.

Hvad er så pointen? Apple har altid villet forenkle – ”less is more” – og villet være først med det nyeste. Men her er de for tidligt ude eller på afveje.

Det ændrer dog ikke ved, at iPhone 7 er en ekstrem lækker smartphone. Med en enkelt særhed, men ellers ingen væsentlige mangler. Derfor er iPhone 7 også testens vinder!

iPhone 7 er minimalt tyndere end forgængeren, men indvendigt har den fået en hurtigere processor, og skærmen er forbedret. iPhone 7 er minimalt tyndere end forgængeren, men indvendigt har den fået en hurtigere processor, og skærmen er forbedret.
Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S