Stor mobilbutik politianmeldt for at sælge gamle iPhones som nye

Phonetrade anklages for ikke mindre end fem tilfælde af vildledning, når det gælder deres salg af iPhones. Forbrugerombudsmanden har meldt butikken til politiet .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Forbrugerombudsmanden anklage går blandt andet på, det er med ”Helt ny” skabes en forventning hos forbrugeren om, at de får en fabriksny iPhone. Det skal tydeligt fremgå af markedsføringen, at der er tale om en pre-owned iPhone, så forbrugerne ved, at de ikke får en fabriksny iPhone. Og det mener Forbrugerombudsmanden ikke at der gør.

Phonetrade har også markedsført sig under sloganet ”Danmarks billigste iPhones”, men prissammenligningen var lavet mellem virksomhedens pre-owned iPhones og konkurrenters fabriksnye iPhones. Forbrugerombudsmanden vurderer derfor, at sloganet er vildledende, fordi prissammenligninger skal basere sig på produkter af samme art og kvalitet.

To ejere i Phonetrade har desuden anmeldt virksomheden til topkarakter på Facebook-stedet for virksomhedens firma-adresse uden at oplyse, at de ikke var almindelige forbrugere. Det anser Forbrugerombudsmanden også for vildledende markedsføring.

Der er i alt tale om fem politianmeldelser, for overtrædelse af markedsføringslovens forbud om vildledning. Markedsføringen har ifølge Forbrugerombudsmanden fundet sted på virksomhedens hjemmeside, på Facebook og i virksomhedens fysiske butikker.

Forbrugerombudsmand, Christina Toftegaard Nielsen, siger:

”Når man markedsfører en iPhone som ”helt ny”, må forbrugerne forvente, at iPhonen er fabriksny. Undlader man at fortælle, at iPhonen har haft en anden ejer, er markedsføringen vildledende.”

”Brugeranmeldelser spiller ofte en rolle, når forbrugerne beslutter, hvem de handler hos. Det er derfor vigtigt for både forbrugerne og for konkurrencen virksomhederne imellem, at brugeranmeldelser er troværdige. Og det er ulovligt, når virksomhedsejere anmelder deres egen butik til topkarakter under påskud af at være almindelige forbrugere.”

Forbrugerombudsmanden har taget sagen op på baggrund af flere klager fra forbrugere.

Læs Phonetrades svar på anklagen her.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S