Stortest: In-ears til under tusind kroner

De små in-ear-hovedtelefoner er vokset i kvalitet; især hvis du går uden om de allerbilligste modeller. Vi har haft 10 nye hovedtelefoner i ørerne – alle sammen i prisklassen 700-1000 kroner, og her er der forbavsende meget vellyd at finde, afslører testen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ret overraskende, hvor store lydoplevelser, du i dag kan få med små og praktiske in-ear-hovedtelefoner. Det afslører denne test af 10 topaktuelle modeller i prislejet fra cirka 700 til cirka 1000 kroner. Musikken fra din mobile enhed eller din bærbare pc lyder bare bedre end nogensinde.

[irp]

Men du skal ikke købe for billigt. Med hovedtelefoner opstår lyden nærmest umærkeligt inde i hovedet. Det er en intim og ret flot oplevelse, hvis altså hovedtelefonen er af ordentligt kvalitet. Hvis du skal have en hovedtelefon, som du kommer til at holde af, skal lyd og pasform gå op i en højere enhed. Og så kan du ligeså godt glemme modellerne i prislejet 200-400 kroner.

In-ear-hovedtelefoners kabler før den gode lyd billigere

Det er nemlig ikke helt billigt at producere en hovedtelefon i mikroformat, som skal spille godt. Omkring de 600-700 kroner begynder ergonomi og lydkvalitet at blive mere end acceptable. Og når du kommer op omkring de 1000 kroner, får du et godt kompromis mellem kvalitet og pris.

Det bliver selvfølgelig endnu bedre, hvis du letter og flyver op i de endnu højere prislag, men her betaler du – som med så meget anden elektronik – uforholdsmæssigt meget for mindre forbedringer.

[irp]

I denne stortest er der både kablede og trådløse hovedtelefoner. Stadig får du bedre lyd med kablede modeller, ikke så meget på grund af teknologien, for Bluetooth kan lyde rigtig fint, men fordi trådløs teknologi kræver dyr ekstra-elektronik, og så er der jo færre penge tilbage til den gode lydgengivelse. 

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job