Test: Sonos Playbar: Lidt for mange mangler

Prisen er høj, og der mangler subwoofer, men som lydsystem er Sonos Playbar godt tænkt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sonos Playbar adskiller sig på mange måder fra konkurrenterne, da den er konstrueret, så den også kan fungere som en del af et større Sonos-baseret multirums-lydsystem.

På det punkt er Sonos-løsningen genial, for du kan løbende blot tilføje en ny enhed, som du kan streame til. Desuden er Sonos multirums-muligheder og ikke mindst adgang til streamingtjenester bedst på markedet.

Du kan sagtens bruge Playbar som ren musikafspiller, da den spiller varmt og behageligt, aldrig grimt. Vi er dog ikke på nogen måde oppe i entusiastklassen.

Som lydbar mangler Playbar i den grad indgange til HDMI og HDMI ARC. Her er en avanceret opsætning, hvor du kan bruge den optisk digitale lydudgang i dit tv og bruge dit tv’s remote, når det er sat op. Fint nok.

Problemet er bare, at ikke alle tv’er fungerer med løsningen, og så skal du skrue ned for tv’et med din fjernbetjening og bruge Sonos-appen til at skrue op og ned med i stedet. Det duer ikke rigtig, så tjek, om Playbar kan bruges med dit tv, før du køber.

Der er en god fyldig klang på stemmer.

Lydmæssigt er Playbar godt med ved tv-nyheder og almindelige udsendelser, men ved film mangler du den dybde og det drøn, en subwoofer kan give. Vi har prøvet Playbar med subwooferen Sonos Sub, og det hjælper, men så er prisen også oppe over de 10.000 kroner.

Sonos Playbar ser nydelig ud på væggen. Den ligner ikke en traditionel lydbar, og det er rosende ment. Sonos Playbar ser nydelig ud på væggen. Den ligner ikke en traditionel lydbar, og det er rosende ment.

[irp]

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S