Fjernbetjen bilen via din smartphone

REMUC er en avanceret fjernbetjening som gør det muligt at spore bilers placering og styre flere af bilens funktioner fra en smartphone.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Embelin har specialiseret sig i udvikle og designe dataløsninger, der hjælper virksomheder med deres digitalisering. Flagskibsproduktet er REMUC, en avanceret og alsidig fjernbetjening, som kan installeres i alle tænkelige ”smart” produkter. Inden for bilindustrien gør REMUC det eksempelvis muligt at spore bilers placering og styre flere af bilens funktioner fra en mobil enhed - som blandt andet varmeapparatet til kørsel om vinteren. REMUC er tilgængelig for både virksomheder og forbrugere, og består af en fjernbetjening installeret i en bil, databehandling i skyen og en mobilapp til smartphones.

Global dækning

Embelin har indgået et samarbejde med Orange Business Services, der skal levere global dækning til Embelins Internet of Things (IoT) produkter. Aftalen gør det i første omgang muligt for Embelin at udvide deres forretning i Europa og senere på verdensplan, samtidig med, at brugeroplevelsen forbedres og opsætning og levering af IoT-forbindelser simplificeres.

Til Embelin leverer Orange Business Services blandt andet global IoT dækning, SIM kort, en management portal samt service og fjernadministration. Embelin kan konfigurere de nye IoT-forbindelser automatisk gennem Oranges IoT serviceportaler og API’s. Det gør fakturering og implementering lettere og minimerer kundernes omkostninger og behov for support.

”Vi benytter Oranges SIM kort i alle vores eksisterende og kommende produkter, der med den nye IoT-dækning vil hjælpe os med ekspandere internationalt. Derudover vil den automatiske forbindelsesaktivering, som Orange leverer til vores førende REMUC mobilteknologi, skabe en enestående brugeroplevelse, der giver os mulighed for at vinde flere markedsandele med vores produkt,” siger Kai Simula, CEO, Embelin.

”Embelin har en klar vision om at producere effektive løsninger, der opfylder kundernes behov, hvor global IoT-dækning er helt afgørende. Ved at benytte sig af den samme IoT-leverandør af kommunikationsløsninger på globalt plan, opnår Embelin konkrete forretningsmæssige fordele, såsom problemfri bestilling, aktivering og sporing af SIM-kort og enheder gennem en dedikeret portal. Tilsammen giver det Embelins kunder en løsning, som er nem at bruge, med resultater der skaber tillid og tryghed,” siger Helmut Reisinger, executive vice president International, Orange Business Services.

 

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste hacker i Århus eller København?

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste hacker i Århus eller København?

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland