Fjernbetjen bilen via din smartphone

REMUC er en avanceret fjernbetjening som gør det muligt at spore bilers placering og styre flere af bilens funktioner fra en smartphone.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Embelin har specialiseret sig i udvikle og designe dataløsninger, der hjælper virksomheder med deres digitalisering. Flagskibsproduktet er REMUC, en avanceret og alsidig fjernbetjening, som kan installeres i alle tænkelige ”smart” produkter. Inden for bilindustrien gør REMUC det eksempelvis muligt at spore bilers placering og styre flere af bilens funktioner fra en mobil enhed - som blandt andet varmeapparatet til kørsel om vinteren. REMUC er tilgængelig for både virksomheder og forbrugere, og består af en fjernbetjening installeret i en bil, databehandling i skyen og en mobilapp til smartphones.

Global dækning

Embelin har indgået et samarbejde med Orange Business Services, der skal levere global dækning til Embelins Internet of Things (IoT) produkter. Aftalen gør det i første omgang muligt for Embelin at udvide deres forretning i Europa og senere på verdensplan, samtidig med, at brugeroplevelsen forbedres og opsætning og levering af IoT-forbindelser simplificeres.

Til Embelin leverer Orange Business Services blandt andet global IoT dækning, SIM kort, en management portal samt service og fjernadministration. Embelin kan konfigurere de nye IoT-forbindelser automatisk gennem Oranges IoT serviceportaler og API’s. Det gør fakturering og implementering lettere og minimerer kundernes omkostninger og behov for support.

”Vi benytter Oranges SIM kort i alle vores eksisterende og kommende produkter, der med den nye IoT-dækning vil hjælpe os med ekspandere internationalt. Derudover vil den automatiske forbindelsesaktivering, som Orange leverer til vores førende REMUC mobilteknologi, skabe en enestående brugeroplevelse, der giver os mulighed for at vinde flere markedsandele med vores produkt,” siger Kai Simula, CEO, Embelin.

”Embelin har en klar vision om at producere effektive løsninger, der opfylder kundernes behov, hvor global IoT-dækning er helt afgørende. Ved at benytte sig af den samme IoT-leverandør af kommunikationsløsninger på globalt plan, opnår Embelin konkrete forretningsmæssige fordele, såsom problemfri bestilling, aktivering og sporing af SIM-kort og enheder gennem en dedikeret portal. Tilsammen giver det Embelins kunder en løsning, som er nem at bruge, med resultater der skaber tillid og tryghed,” siger Helmut Reisinger, executive vice president International, Orange Business Services.

 

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S