Fjernbetjen bilen via din smartphone

REMUC er en avanceret fjernbetjening som gør det muligt at spore bilers placering og styre flere af bilens funktioner fra en smartphone.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Embelin har specialiseret sig i udvikle og designe dataløsninger, der hjælper virksomheder med deres digitalisering. Flagskibsproduktet er REMUC, en avanceret og alsidig fjernbetjening, som kan installeres i alle tænkelige ”smart” produkter. Inden for bilindustrien gør REMUC det eksempelvis muligt at spore bilers placering og styre flere af bilens funktioner fra en mobil enhed - som blandt andet varmeapparatet til kørsel om vinteren. REMUC er tilgængelig for både virksomheder og forbrugere, og består af en fjernbetjening installeret i en bil, databehandling i skyen og en mobilapp til smartphones.

Global dækning

Embelin har indgået et samarbejde med Orange Business Services, der skal levere global dækning til Embelins Internet of Things (IoT) produkter. Aftalen gør det i første omgang muligt for Embelin at udvide deres forretning i Europa og senere på verdensplan, samtidig med, at brugeroplevelsen forbedres og opsætning og levering af IoT-forbindelser simplificeres.

Til Embelin leverer Orange Business Services blandt andet global IoT dækning, SIM kort, en management portal samt service og fjernadministration. Embelin kan konfigurere de nye IoT-forbindelser automatisk gennem Oranges IoT serviceportaler og API’s. Det gør fakturering og implementering lettere og minimerer kundernes omkostninger og behov for support.

”Vi benytter Oranges SIM kort i alle vores eksisterende og kommende produkter, der med den nye IoT-dækning vil hjælpe os med ekspandere internationalt. Derudover vil den automatiske forbindelsesaktivering, som Orange leverer til vores førende REMUC mobilteknologi, skabe en enestående brugeroplevelse, der giver os mulighed for at vinde flere markedsandele med vores produkt,” siger Kai Simula, CEO, Embelin.

”Embelin har en klar vision om at producere effektive løsninger, der opfylder kundernes behov, hvor global IoT-dækning er helt afgørende. Ved at benytte sig af den samme IoT-leverandør af kommunikationsløsninger på globalt plan, opnår Embelin konkrete forretningsmæssige fordele, såsom problemfri bestilling, aktivering og sporing af SIM-kort og enheder gennem en dedikeret portal. Tilsammen giver det Embelins kunder en løsning, som er nem at bruge, med resultater der skaber tillid og tryghed,” siger Helmut Reisinger, executive vice president International, Orange Business Services.

 

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S