Test: Plantronics BackBeat 100: Behageligt Bluetooth-headset fra Plantronics

Plantronics BackBeat 100 er et in-ear Bluetooth-headset, der er skabt, så det er bekvemt at bære selv i flere timer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Plantronics BackBeat 100 er et in-ear Bluetooth-headset, der er skabt, så det er bekvemt at bære selv i flere timer.

Bærekomforten er der vel heller ikke nogen, der kan kritisere ved Plantronics BackBeat 100, for den fleksible bøjle i plast ligger rundt om nakken, og man kan næsten glemme, at man har headsettet på. Det giver også en rigtig god bevægelsesfrihed. Vægten på beskedne 30 gram hjælper også her. Udskiftelige ørepropper gør, at headsettet kan tilpasses til langt de fleste øregange. En interessant og praktisk detalje er det, at bagsiden af øreknopperne er magnetisk, således at de kan samles og slutte ring, når man ikke lytter til headsettet. BackBeat 100 har en meget behagelig lydkvalitet med en lettere varm gengivelse, en fornuftig basgengivelse samt en veldefineret mellemtone.

Mikrofonen er også glimrende, i det hele taget går samtaler glat og tydeligt igennem. Headsettet har indbygget støjdæmpning, der faktisk virker ganske overbevisende. Det er ikke noget problem at parre headsettet med sin smartphone, selvom NFC ikke understøttes, og forbindelsen virker også klippestabil. Betjeningen foregår uden de store problemer, når man lige har fundet, hvor de sidder i spidsen af venstre side af headsettet. Det er relativt let at justere volumen, besvare opkald og skifte numre.

Batterilevetiden er også rimelig, man kan få den til at strække næsten de lovede 8 timer, og det er hurtigt at lade op. I den forbindelse falder en af de få anker, gummidækslet til microUSB-porten, hvor enheden skal genoplades, sidder desværre lidt løst. 

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S