Test: Plantronics BackBeat 100: Behageligt Bluetooth-headset fra Plantronics

Plantronics BackBeat 100 er et in-ear Bluetooth-headset, der er skabt, så det er bekvemt at bære selv i flere timer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Plantronics BackBeat 100 er et in-ear Bluetooth-headset, der er skabt, så det er bekvemt at bære selv i flere timer.

Bærekomforten er der vel heller ikke nogen, der kan kritisere ved Plantronics BackBeat 100, for den fleksible bøjle i plast ligger rundt om nakken, og man kan næsten glemme, at man har headsettet på. Det giver også en rigtig god bevægelsesfrihed. Vægten på beskedne 30 gram hjælper også her. Udskiftelige ørepropper gør, at headsettet kan tilpasses til langt de fleste øregange. En interessant og praktisk detalje er det, at bagsiden af øreknopperne er magnetisk, således at de kan samles og slutte ring, når man ikke lytter til headsettet. BackBeat 100 har en meget behagelig lydkvalitet med en lettere varm gengivelse, en fornuftig basgengivelse samt en veldefineret mellemtone.

Mikrofonen er også glimrende, i det hele taget går samtaler glat og tydeligt igennem. Headsettet har indbygget støjdæmpning, der faktisk virker ganske overbevisende. Det er ikke noget problem at parre headsettet med sin smartphone, selvom NFC ikke understøttes, og forbindelsen virker også klippestabil. Betjeningen foregår uden de store problemer, når man lige har fundet, hvor de sidder i spidsen af venstre side af headsettet. Det er relativt let at justere volumen, besvare opkald og skifte numre.

Batterilevetiden er også rimelig, man kan få den til at strække næsten de lovede 8 timer, og det er hurtigt at lade op. I den forbindelse falder en af de få anker, gummidækslet til microUSB-porten, hvor enheden skal genoplades, sidder desværre lidt løst. 

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension