Test: Plantronics BackBeat 100: Behageligt Bluetooth-headset fra Plantronics

Plantronics BackBeat 100 er et in-ear Bluetooth-headset, der er skabt, så det er bekvemt at bære selv i flere timer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Plantronics BackBeat 100 er et in-ear Bluetooth-headset, der er skabt, så det er bekvemt at bære selv i flere timer.

Bærekomforten er der vel heller ikke nogen, der kan kritisere ved Plantronics BackBeat 100, for den fleksible bøjle i plast ligger rundt om nakken, og man kan næsten glemme, at man har headsettet på. Det giver også en rigtig god bevægelsesfrihed. Vægten på beskedne 30 gram hjælper også her. Udskiftelige ørepropper gør, at headsettet kan tilpasses til langt de fleste øregange. En interessant og praktisk detalje er det, at bagsiden af øreknopperne er magnetisk, således at de kan samles og slutte ring, når man ikke lytter til headsettet. BackBeat 100 har en meget behagelig lydkvalitet med en lettere varm gengivelse, en fornuftig basgengivelse samt en veldefineret mellemtone.

Mikrofonen er også glimrende, i det hele taget går samtaler glat og tydeligt igennem. Headsettet har indbygget støjdæmpning, der faktisk virker ganske overbevisende. Det er ikke noget problem at parre headsettet med sin smartphone, selvom NFC ikke understøttes, og forbindelsen virker også klippestabil. Betjeningen foregår uden de store problemer, når man lige har fundet, hvor de sidder i spidsen af venstre side af headsettet. Det er relativt let at justere volumen, besvare opkald og skifte numre.

Batterilevetiden er også rimelig, man kan få den til at strække næsten de lovede 8 timer, og det er hurtigt at lade op. I den forbindelse falder en af de få anker, gummidækslet til microUSB-porten, hvor enheden skal genoplades, sidder desværre lidt løst. 

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect